banner257

Gençlik Merkezleri, Yaz Tatilinde Fırsatlar Sunuyor

Vali Orhan Düzgün, pek çok alanda kursların düzenlendiği gençlik merkezlerinden yararlanan gençlerin sayısının 16 bini bulduğunu belirterek, gençlerin bu tür merkezlerden daha çok faydalanması çağrısında bulundu.

Gençlik Merkezleri, Yaz Tatilinde Fırsatlar Sunuyor
Vali Orhan Düzgün, pek çok alanda kursların düzenlendiği gençlik merkezlerinden yararlanan gençlerin sayısının 16 bini bulduğunu belirterek, gençlerin bu tür merkezlerden daha çok faydalanması çağrısında bulundu. Vali Düzgün, Gençlik Merkezleri’nin 14-29 yaş grubu arasındaki gençlerin kültürel ve sosyal alanda yetişmeleri, aynı zamanda eğitimlerine yardımcı olunması amacıyla kurulduğunu hatırlatarak, Kayseri Gençlik Merkezi ve Seyyid Burhanettin Gençlik Merkezi’nde 8 bin 652’si kız olmak üzere 16 bin 365 kayıtlı gencin bulunduğunu ifade etti. 

Bu rakamların kendilerini sevindirdiğini ancak, daha çok gencin gençlik merkezinden istifade ederek kendisini geliştirmesini istediklerini kaydeden Vali Düzgün, “Gençlik Merkezlerinde, gençlerin yeteneklerinin ortaya çıkartılarak hayata atılmaları ve bir meslek sahibi olmaları açısından önemli kurslar düzenleniyor. Yabancı dil kurslarından müzik kurslarına, kültür-sanat kurslarından, spor branşlarındaki değişik kurslara kadar gençlik merkezlerimizde çok güzel eğitimler veriliyor. Matematik, İngilizce, Ebru, Gitar, Ney, Bağlama, Keman, Halk Oyunları, Kara kalem, Ahşap Boyama ve Takı Tasarımı alanlarının yanı sıra yaz kursları kapsamında Siyer ve Kur’an-ı Kerim dersleri de verilmektedir. Halen 400’ün üzerinde gencimiz bu kurslarımızdan faydalanmaktadır” dedi.

Vali Düzgün, özgüveni yüksek, milli ve manevi değer bilincine sahip gençlerin Türkiye’nin geleceğinin garantisi olduğunu dile getirerek, gençlik merkezlerindeki eğitimlerde gençlerin geleceğe hazırlanabilmeleri ve kendilerini geliştirmelerinin ön planda tutulduğunu söyledi.YAZ KAMPLARI VE YAZ SPOR OKULLARI
Vali Düzgün, gençlerin serbest zamanlarını çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle değerlendirmelerini sağlamak amacıyla kurulan gençlik kampları ve yaz spor okulları hakkında da bilgiler vererek, şöyle konuştu:

“Gençlerimizin okul harici serbest zamanlarında ailelerinden belirli bir süre ile ayrı kalarak hem sorumluluk duygusunu ve birlikte yaşam kültürlerini geliştirecek hem de kamplarda edinecekleri tecrübelerle özgüvenlerini ilerletebilecekleri gençlik kamplarına yönelik çalışmalarımız da devam ediyor. Kayseri’den Mersin Silifke Deniz Kampına 14-15 yaş erkek grubundan 34, Osmaniye Aslantaş Doğa Kampına 16-17 yaş bayan grubundan 34, Manisa Kırkağaç Doğa Kampına 18-22 yaş erkek grubundan 32 gencimizin katılımıyla toplam 167 gencimizi kamp bölgelerine uğurladık. Ramazan Kampı için de 44 gencimiz Samsun’a gidiyor. Çocuk ve gençler ile engelli bireyleri spora yönlendirmek, spor kulüplerine sporcu kaynağı yaratmak ve toplumda spor kültürünün oluşmasına katkı sağlamak amacıyla yaz kurslarımızı da başlatmış durumdayız. Bu kapsamda, il genelinde Atletizm, Boks, Kick Boks, Hentbol, Cimnastik, Bocce, Badminton, Eskrim, Judo, Güreş, Karate, Korfball, Masa Tenisi, Muaythai, Okçuluk, Satranç, Taekwondo, Tenis, Futbol, Voleybol, Basketbol, Su Topu ve Yüzme olmak üzere toplam 24 branşta 6 bin öğrencimiz yaz spor okullarına kayıt olmuş durumda. Gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan uzak tutacak bu kursları ailelerimizin de yakından takip etmesini istiyoruz.”

VALİDEN, GENÇLERE ÖNERİLER
Yaşadığımız çağın bilgi ve teknoloji çağı olduğunu, her anlamda donanımlı gençlerin geleceği şekillendireceğini kaydeden Vali Düzgün, gençlere şu önerilerde bulundu:

“Gençlerimiz ve öğrencilerimiz boş vakitlerini en verimli şekilde değerlendirmeli, kariyer planlarını yapmalı ve bu plan doğrultusunda mesleki ve kültürel bilinçlerini geliştirmeliler. Çağın gereksinimlerine, değişen ve globalleşen dünya koşullarına ayak uydurmalı ve milletimizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırma gayretinde olmalıdırlar. İyi eğitim almış ve kendini geliştirmiş gençlerimizin ülkemiz ve yaşadığımız coğrafya açısından da çok önemli olduğu unutulmamalıdır. En verimli çağlarında gençlerimizin TV ve bilgisayar karşısında daha az vakit geçirerek, daha çok okuyarak kendilerine, ailelerine ve milletimize faydalı bir evlat olmalarını diliyorum.”Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER