banner257

GÖRME ENGELLİLERİN KAYAK AZMİ

Kayseri’de görme engelliler, kayak öğrenmek ve kayak yapmak için Erciyes Dağı’nda eğitimlere başladı.

GÖRME ENGELLİLERİN KAYAK AZMİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ‘Antrenörler Engelleri Aşıyor’ projesi kapsamında, görme engelliler için kayak eğitimi başlatıldı.

Erciyes Kayak Merkezi Tekir Kapı pistinde devam eden eğitimlerde, görme engelli kayakçılara öncelikle kayakla ayakta durma, yürüme ve hafif eğimde kayma gösterildi. Kayak Antrenörü Hülya Çam, 4 antrenörle birlikte devam eden çalışmalarda 7 görme engelliye kayak yapmayı öğretmeye çalıştıklarını söyledi. Görme engelliler için zor bir spor olduğunun altını çizen Antrenör Hülya Çam, “Görme engellilerle kayak eğitiminde sezonu yeni açtık. Haftanın bir günü görme engellilerin kendi güvenlerini kazanıp, kendi başlarına hareket etmelerini, bütün engellerini aşarak bu sporu yapabilmelerini sağlamak istiyoruz. Bu amaçla yola çıktık. Şu an 4 antrenör arkadaşımız ve 7 engelli kursiyerimizle eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Özellikle görme engelliler için zor bir spor olduğu için önyargı oluşuyor. Velilerin de korkuları vardı. Eğitimlere en cesaretli öğrencilerimizle başladık. Bu eğitimlerden sonra tabi ki devamı gelecek. Kayak yapabildiklerini gördükleri zaman bütün görme, zihinsel ve bedensel engellilerle birlikte kitleyi büyütmeyi hedefliyoruz” dedi.

Pistte 6 görme engelliyle birlikte eğitimlere başlayan Kayseri Görme Engelliler Spor Kulübü Genel Sekreteri Mahmut Selçuk da, sporcularının azimli ve istekli olduğunu anlattı. Selçuk, “İki yıl önce kayak yapmıştım. Tabi ki öncelikle bu spordan korktuk. Kayak sporunu bilmeyenler, kayak yapanların hep kolunu, bacağını kırdığını söyler ve böyle algılarlar. Daha önce 8 farklı branşta faaliyet gösteren spor kulübümüz, böylelikle 9’uncu branşı da öğrenmiş oluyoruz” diye konuştu.Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2014, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER