banner257

KAYSERİ'NİN HERBARYUMU ERÜ'DE

Erciye Üniversitesi’nde 1996 yılından bu yana, bitkilerin arşivlendiği Herbaryum Merkezi, Uluslararası Herbaryum İndeksi'ne kabul edildi.

KAYSERİ'NİN HERBARYUMU ERÜ'DE
Erciye Üniversitesi’nde 1996 yılından bu yana, bitkilerin arşivlendiği Herbaryum Merkezi, Uluslararası Herbaryum İndeksi'ne kabul edildi.

ERÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Herbaryum Sorumlusu Doç. Dr. Cem Vural, herbaryumun, 'Uluslararası Herbaryum İndeksi’ne kabul edilmesi hakkında bilgi verdi. Doç.Dr. Vudal, indekse kabul edilmenin üniversite açısından önemli olduğunu vurguladı. Koleksiyondaki bitki örneği sayısının 7 bine ulaştığını ifade eden Doç. Dr. Vural, şöyle dedi:

"Saklanan koleksiyondaki örnek sayısının çokluğu önemli olduğu gibi, bu örneklerin değişik kriterlere göre uygun bir şekilde saklanıyor olması, koruma altında olması gerekiyor. Bizler de, Erciyes Üniversitesi olarak merkezimizde bitkileri en iyi şekilde saklayarak, yangından ve böcek istilasından koruyacak şekilde koruma altına aldık. 1996’dan beri, örnek sayısını yaklaşık 7 bine ulaştırdık ve bu sayede, ERÜ Herbaryum Merkezi, Uluslararası Herbaryum İndeksi'ne kabul edildi” diye konuştu. Herbaryum’un bitki müzesi olarak tanımlanabileceğini dile getiren Doç.Dr. Vural, şöyle konuştu:

"Herbaryumlar dünyada 1500’lü yıllarda, Avrupa Ülkeleri’nde ortaya çıktı. Herbaryum’u bir bitki müzesi olarak tanımlayabiliriz. Yüzlerce bitki örneği saklıyoruz ve bitki örneklerinin, doğada yok olması durumunda, bu Herbaryum’lardan araştırma yapılabiliyor. Ayrıca, Herbaryum’daki bu bitkiler bazı bilim dalları için referanstır. Örneğin, Tıp bilimi, Biyoloji, Eczacılık, Ziraat gibi alanlarda, bitki üzerine çalışan bütün araştırmacılar bu Herbaryum’ları mutlaka ziyaret etmek zorundadırlar. Aynı zamanda Herbaryum’lar eğitim, öğretim ve araştırma merkezleri olarak da çalışmaktadır. Erciyes Üniversitesi’nin Herbaryum’u da, ulusal ve uluslararası bütün bilim adamlarına açık olduğu gibi, bu konu üzerine merak duyan herkese açıktır. Bilim dünyasının daha önce rastlamadığı örnekler de, bu Herbaryum’da bulunmaktadır. Bunları kırmızı dosya ile özel saklıyoruz. Bu örnekleri de, koruma altına alıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2015, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER