banner257

KOMANDOLAR GÖZ KAMAŞTIRDI

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 1'inci Komando Tugay Komutanlığı sorumluluğunda Kayseri'de 'Erciyes 2015' tatbikatında göz kamaştırdı.

KOMANDOLAR GÖZ KAMAŞTIRDI
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 1'inci Komando Tugay Komutanlığı sorumluluğunda Kayseri'de 'Erciyes 2015' tatbikatında göz kamaştırdı.

Kayseri’deki kara ve hava unsurlarınca düzenenlenen 'Erciyes 2015' Müşterek Tabur Görev Kuvveti Arazi Tatbikatı, İncesu İlçesi Karasazlık bölgesinde Şehit Teğmen Hasan Bak Atma- Atlama Sahası'nda yapıldı. Tatbikatı Ankara 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Metin İyidil, Garnizon Komutanı ve 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanı Hv. Plt Tümgeneral Ali Demiral, 1. Komando Tugayı Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın, 12. Hava Ana Üs Komutanı Hv. Plt. Tuggeneral Cemal Akyıldız, İl Jandarma Komutanı Halil Uysal izledi.


Karasazlık bölgesindeki tatbikat hava kılavuzu harekatı, F-16 uçaklarının geçişi, atma ve atlama sahasının yumuşatılmasıyla başladı. Jetlerin, nakliye uçaklarının ve helikopterlerin de destek verdiği tatbikat sırasında Erkilet Hava Üssü'nden havalanan nakliye uçaklarındaki 300 tam teçhizatlı serbest paraşütçü, bölgeye başarılı şekilde atlayış gerçekleştirdi.


Bu arada, bir C-130 uçağı da 2 cip, dağ obüsü, Milan tank savar gibi askeri malzeme ve araçları ile yiyecek ve içecekleri tatbikat alanına paraşütle indirdi. Senaryo gereği düşman bölgesinde bulunan dost unsurlar ile birleşen paraşütçü komandolar, kara ve hava unsurlarınca tahliye edildi. Daha sonra taaruz helikopterleri düşman kuvvetleri ateş altına aldı. Tatbikatı gerçekleştiren paraşütçüler, bölgeden güvenli biçimde sağ salim ayrıldı. Komutanların çadırdan dürbünlerle izlediği tatbikatın ikinci aşaması için 1. Komando Tugayının Zincidere’deki kışlasında çeşitli etkinliklerle tamamladı.

Başarıyla gerçekleştirilen tatbikata 300 tam teçhizatlı serbest paraşütçü komando, 1. Komando Tugayı'ndan topçu taburu ve destek unsurlarından oluşan 500 personel, hava unsuru olarak da C -130, C-160 ve CN 235 olmak üzere 10 nakliye uçağı, 2 adet F-16 jet ile ilk kez biri Atak olmak üzere toplam 7 helikopter de tatbikatta yer aldı.


Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2015, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER