banner257

Ramazan Davulcularından 'Teknoloji' Sitemi

Ramazan ayının başlamasına günler kala tüm Türkiye’de olduğu gibi Kayseri’de de davulcular hazırlıklarını tamamladı. Ancak gelişen teknolojiden yakınan davulcular, mesleğin eski önemini yitirdiğini ve unutulmaması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Ramazan Davulcularından 'Teknoloji' Sitemi
Ramazan ayının başlamasına günler kala tüm Türkiye’de olduğu gibi Kayseri’de de davulcular hazırlıklarını tamamladı. Ancak gelişen teknolojiden yakınan davulcular, mesleğin eski önemini yitirdiğini ve unutulmaması için çaba sarf ettiklerini söyledi.Ramazan'ın vazgeçilmezleri arasında yer alan davulcular, mahallelerde ve sokak aralarında çalacakları davullar ve söyleyecekleri manilerle vatandaşları sahura kaldıracak. Bu kapsamda, yasal işlemlerini tamamlayan davulcular, kimlik kartlarını bağlı oldukları mahalle muhtarlarından aldı. Kentte 20 yıldır davulculuk yapan 36 yaşındaki Hüseyin Kelek, teknolojinin gelişmesiyle birlikte mesleğin unutulmaya yüz tuttuğunu ifade etti. Baba mesleği davulculuktan ekmek kazanmanın zorlaştığını vurgulayan ve isteyenlere günlük 75-100 TL arasında davul kiraladıklarını belirten Kelek, şunları söyledi:

"Eskiden daha çok ilgi vardı. Genellikle, köylerde çalıyoruz. Şehir merkezinde çok fazla iş yapamıyoruz. Her geçen sene, önceki seneyi aratıyor. Önceden sadece davul çalıyorduk ama işler azalınca, tamirat da yapmaya başladık. Şimdilerde ise düğünlere giderek ekmek parası kazanmaya çalışıyoruz. Cep telefonları çıktı. Teknoloji çok gelişti. Eskiden vatandaşın kapısına gittiğimizde güzel karşılanıyorduk. Her gece davul çaldığımız sokakta para toplamaya gidince kimse vermek istemiyor. Alarm kurduklarını söylüyorlar. Artık, nostalji olarak kaldı."

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310

banner289

banner312

banner306