banner257

Tabelalarda Yabancı Kelime Kullanımı

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, tabelalarda yabancı kelime kullanımına ilişkin değerlendirmede bulundu.Hiçyılmaz, “Milli kültürün ayakta kalabilmesi için tabelalardaki yabancı kelimelerin zorunlu haller dışında terkedilmesi, yerine Türkçe kelimelerin kullanılması daha yararlı olacaktır” dedi.

Tabelalarda Yabancı Kelime Kullanımı
Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, tabelalarda yabancı kelime kullanımına ilişkin değerlendirmede bulundu.Hiçyılmaz, “Milli kültürün ayakta kalabilmesi için tabelalardaki yabancı kelimelerin zorunlu haller dışında terkedilmesi, yerine Türkçe kelimelerin kullanılması daha yararlı olacaktır” dedi.Bir milleti, millet yapan üç temel unsurun olduğunu ifade eden Hiçyılmaz, “Bunlar; ortak din, dil ve tarih şuurudur. Bu üç unsurun toplumda zedelenmemesi, toplumların ilelebet ayakta kalabilmesi için en büyük teminattır. O nedenle, büyük toplumlar ve köklü medeniyetler bu hususlarda zafiyet oluşmaması, hatta tam aksine bu değerlerin yeni nesillere daha güçlü bir şekilde aktarılması konusunda büyük hassasiyet gösterirler ve buna yönelik politikalar izlerler” diye konuştu.Dilin, bir toplumun ve onun içinde yer alan medeniyetin en temel dinamiği olduğunu vurgulayan Hiçyılmaz, “Toplumlar, tarihten miraskalan kendi kültürlerini, geleneklerini ve inançlarını kendi dilleri üzerinden korurlar ve geliştirirler. Dilin zenginliği, o toplumun sahip olduğu medeniyetin zenginliğine işaret eder” ifadelerini kullandı.

Hiçyılmaz değerlendirmesini şu şekilde sürdürdü:

“Günümüzde küreselleşme eğiliminin iyice artmasıyla birlikte, yerel ve milli olan pek çok şey yerini küresel olanlara bırakmaktadır. Bunun en yaygın olarak görüldüğü alanlardan biri de ticari tabela ve levhalarda yabancı kelimelerin çok sık olarak kullanılmasıdır. Uluslararası ticaretin ve turizm faaliyetlerinin hızlanması bu eğilimi artırmaktadır. Zira küreselleşme üretim ve tüketim geleneklerini tüm toplumlarda birbirine yakınlaştırmaktadır. Buradan hareketle ticari işletmeler uluslararası müşterilerine ortak bir dil üzerinden hitap etme yolunu tercih etmektedirler. İktisadi olarak böyle bir gerekçesi olsa da, milli kültürün ayakta kalabilmesi için tabelalardaki yabancı kelimelerin zorunlu haller dışında terkedilmesi, yerine Türkçe kelimelerin kullanılması daha yararlı olacaktır. Bu durum, yerel ya da ulusal çapta özgün ürünlerin üretilip satılmasını da teşvik edecektir. Kaldı ki, yabancıların büyük bir kısmı giderek yerel mal ve hizmetleri satın almayı tercih etmektedirler. Yerel olan ürünlerin satıldığı yerlerin de yerel ya da ulusal dil ile ifade edilmesi, yenilikçi turizm ve ticaret açısından önemli bir tercih sebebi olmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2015, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310

banner289

banner312

banner306