banner257

Tasmakıran Camii Melikgazi Belediyesi'ne Emanet

Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak ilçemizde Osmanlı Dönemi’ne ait 18. Yüzyılla yapıldığı tahmin edilen Kemeraltı Mahallesi’ndeki tarihi Tasmakıran Camii’nde restorasyon ile bakım ve onarım çalışmasının yapılacağını söyledi.

Tasmakıran Camii  Melikgazi Belediyesi'ne Emanet

Tasmakıran Camii’nin tarihi mimarisi ve yapı tekniği açısından şehrimizde Anadolu Kültür Mirasını temsil eden eserlerden birisi olarak günümüze kadar ayakta kaldığını belirten Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç “Melikgazi Belediyesi 2016 yılında 16 eserimizi tamamladık. 11 eserde ise çalışmalarımız devam ediyor. Şimdi ise Kemeraltı Mahallesi’nde Kapan ve Tasma sokakları arasında bulunan Tasmakıran Camii’nde bakım ve yenileme çalışması yapılacaktır. Taş işçiliğin güzel örneklerini sergileyen bu tarihi yapı aslına uygun olarak belediyemizce onarılacak. Anadolu kültür mirası olan Tasmakıran Camii, yapılacak çalışma ile sağlam ve bakımlı bir şekilde hem yeniden ibadete açılacak hem de gelecek kuşaklara emanet edilmiş olacaktır” dedi.

OSMANLI DÖNEMİ KÜLTÜR MİRASI

Bakım, onarım ve yenileme çalışması yapılacak Tasmakıran Camii’nde mülkiyet sorunu bulunmadığını hatırlatan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesinin Tarihe Dokunuş Projeleri ile yapımını tamamlanacağını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310