DEAŞ'ın sözde emirinin yargılandığı dava tanığı: İftira attım, bizim davamız kız davası

 KAYSERİ'de terör örgütü DEAŞ'a yönelik yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan, örgütün sözde Telafer emiri olduğu iddia edilen Irak uyruklu Suphi Huveytli'nin (48), yargılandığı davada ihbarcı tanık R.H. ifade değiştirdi. Tanık R.H., sanık Huveytli'ye iftira attığını söyleyerek, "Emniyette verdiğim ifadelerin hepsini ben yazdım. Aramızda kız davası vardı. Adamın suçu yok. Bizim davamız kız davası. Çok pişmanım" dedi.

DEAŞ'ın sözde emirinin yargılandığı dava tanığı: İftira attım, bizim davamız kız davası

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından geçen yıl  19 Eylül'de gözaltına alınan ve tutuklanan Suphi Huvetyli hakkında,  Kayseri 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesince  'silahlı terör örgütü üyesi olma' suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Kayseri 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanık Suphi Huveytli hazır bulundu. Duruşmada ihbarcı tanık R.H.’de tanık olarak dinlendi.

‘ADAMIN HİÇ BİR SUÇU YOK’

Sanık Huveytli ile aralarında husumet olduğunu söyleyen tanık R.H., “Kız yüzünden aramızda husumet oluştu. Amcasının kızını seviyordum. Adamın hiçbir suçu yok.  Çok pişmanım” dedi. Mahkeme başkanının emniyette verdiği ve 30 bin DEAŞ’lıdan sorumlu olduğunu iddia ettiği ifadesini sorması üzerine tanık R.H., “Bu ifadelerinin hepsini ben kendim yazdım. Böyle bir şey yok. Adamı suçladım. Bizim davamız kız davası” cevabını verdi. Sanık Suphi Huveytli ise, “Örgütle hiçbir alakam yok. Suçsuzum. Hastayım” dedi. Mahkeme heyeti verdiği ara kararla sanık Suphi Huvetyli’nin tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İddianamede yer alan bilgilere göre 4 ay önce Kayseri'de yaşayan oğlunun yanına gelen sözde emir, 2007 yılında Irak El-Kaidesine katılarak örgütün Cezira Mektebi isimli askeri kampında eğitim aldı. İddianamede yer alan tanık R.E. ifadesinde Huveytli için, "DEAŞ'a biat etmeyenlerin evlerine baskın düzenleyip, kadın ve çocukları kaçırıp, meydana dizerdi. Güzel kadın ve çocukları seçip, geri kalanları da emir verip öldürtüyordu. Bin 500 araç ve 30 bin DEAŞ'lı, Ebu Muhammed kod adlı Suphi Huveytli'nin emri altındaydı ve ondan izinsiz hiç bir iş yapılmazdı" dedi. DEAŞ'lı tanık R.E.'nin, "Suphi büyük bir emirdir, Ebu Muhammed kod adını kullanır. Musul, Tefafer, Beac ve Sincar bölgelerinden sorumluydu. Sigara içenlerin parmağını, hırsızlık yapanların da bileklerini keserdi" şeklindeki ifadesi de iddianamede yer aldı. Suphi Huveytli'nin, DEAŞ lideri Bağdadi tarafından emir ilan edilerek, örgütün silah ve mühimmat sorumlusu yapıldığı da öne sürüldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310