banner257

DOLAR ZİRVEYE DOĞRU YÜKSELİYOR

ABD'de Hazine tahvil getirilerinin yükselmesiyle birlikte hafta boyunca baskı altında kalan dolar/TL, gece saatlerinde 7.5900 ile 25 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyeyi gördükten sonra bu sabah 7.53'lü seviyelerden güne başladı.

DOLAR ZİRVEYE DOĞRU YÜKSELİYOR

ABD Hazine tahvil getirileri gece saatlerinde yüzde 1.5’i aşarken, dolar endeksi de üç ayın zirvesine çıktı. Dolar ve güvenli liman dolar cinsi varlıkların getirilerinin artması gelişmekte olan ülke para birimleri ve hisse senetleri gibi riskli varlıklara satış getirdi.

Geçen hafta yüzde 1.614’e kadar yükselerek riskli varlıklarda satışa yol açtıktan sonra yönünü aşağı çeviren ABD Hazine tahvil getirisi tekrar yüzde 1.5’in üzerine çıktı ve Asya piyasalarında yüzde 1.584’e kadar yükseldi.

Ekonomistler enflasyonun Mart ve Nisan ayında da yukarı yönlü gidecek olması ve yüzde 17 seviyesindeki politika faizine gittikçe yaklaşması nedeniyle TCMB’nin faiz artırımı gibi bir politika tepkisi vermeye gittikçe yaklaşmış olabileceğini düşünüyorlar. Ancak bu beklenti piyasa geneline hakim değil.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310