banner311

Ihlamur ve Salep'te Fiyatlar Uçtu

Havaların soğumasıyla birlikte en çok aranan ve tüketilen bitkilerden Ihlamur ve Salebin fiyatları dudak uçuklattı.

Ihlamur ve Salep'te Fiyatlar Uçtu

Yaz mevsiminden kış mevsimine girdiğimi şu günlerde en çok aranan ıhlamur’un fiyatı uçtu gitti. Ihlamurla birlikte salebinde fiyatı dudak uçuklattı. Bugünlerde ıhlamur alanlar biraz şaşkın. Çünkü ıhlamurun kilo fiyatı 350 liraya çıktı. Benzer bir durum salepte de var. Salebin kilosu ise tam 1.700 lira oldu. Şimdi vatandaşlar bu fiyatları görünce kara kara düşünmeye başladı. Bu fiyatlarla kış mevsiminde ne ıhlamur nede salep tüketilemeyeck gibi gözüküyor.

Peki, Ihlamurun Faydaları nelerdir?

Vücudumuzda çok sayıda olumlu etkiye sebep olan ıhlamur çayı, fermente edilmemiş ıhlamur ağacının çiçekli yapraklarından oluşur. Ihlamur ağacının sarı ve beyaz renklerde açan çiçekleri ve yapraklarının kurutulması ile elde edilir. Bu nedenle oldukça doğaldır ve yüksek düzeyde antioksidan içeren bir bitkidir. Ihlamur, kaynatarak çayı yapılabilen popüler bitkilerden biridir. Yaz aylarında toplanarak kurumaya bırakılan ve soğuk kış aylarında pek çok faydası sebebiyle sıkça tüketilen ıhlamur, demlenerek ıhlamur çayı haline gelir. Her geçen gün daha fazla kişi tarafından benimsenen ıhlamur çayı; saçtan cilde, ödem atmaktan zinde olmaya kadar farklı açılardan insan sağlığı üzerinde etkilidir.

1. Hastalıklara Karşı Koruma Sağlar

Ihlamur çayının en çok bilinen faydası, hastalıklara karşı savaşmada etkili olmasıdır. Sadece ülkemizde değil, farklı kültürlerde de; soğuk algınlığı, grip ve yüksek ateş şikayetlerinde, ateşi düşürmek için ıhlamur çayı tüketilir. Ihlamur çayının buharı solunarak burun tıkanıklığının açılması sağlanabilir. Aynı zamanda ıhlamur çayı boğaz ağrısını ve öksürüğü azaltan etkiler gösterir. Ihlamur, birçok faydasının yanında soğuk algınlığı şikayetlerini en aza indirmek için sıklıkla tüketilir. Adeta bir şifa kaynağı olan ıhlamur; nezle ve grip gibi dış etkenlere bağlı hastalıklar için iyi bir çözümdür. Ihlamur üzerine yapılan bilimsel çalışmalar, soğuk algınlığa ve öksürüğe iyi geldiğini kanıtlar. Ihlamur çayının içinde bulunan faydalı mineraller, terletici özellikleri ile solunum yolu problemlerinin iyileşmesine yardımcı olur. Ihlamurun, tahriş olan solunum yollarını yumuşatan ve yatıştıran etkileri olduğu görülür. Bu etkileri sayesinde ıhlamur çayı hastalıklara karşı koruma sağlar.

2. Göz Yorgunluğunu ve Göz Altı Morluklarını Giderir

Ihlamur çayına bir pamuk batırarak ve gözlerinize tampon hareketlerle kompres uygulayarak gözlerinizin dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Ihlamur çayı ile gözlerinizin yorgunluğunu azaltabilir ve göz çevrenizde oluşan bakterilerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca ıhlamur çayının göz altı morluklarını da azaltıcı faydaları bulunur. Ihlamurun çayının, vücudunuza pek çok faydası bulunduğu gibi gözleri de yatıştırıcı etkileri vardır. Gözlerin doğal olarak rahatlamasına yardımcı olur. Gözlerin ve göz altlarının sağlığı için ıhlamur bitkisinin kuru yaprakları ve çiçekleri kaynatılır ve soğuması beklenir. Bir parça pamuk ılık ıhlamur çayı içine batırılır ve göz kapaklarının üzerine konularak yaklaşık 15 dakika bekletilir; Bu sayede gözlerin rahatlaması sağlanır. Göz altları yatışır ve göz çevresinde oluşan çapaklar ve bakterilerin giderilmesi sağlanır.

3. Saç Bakımı İçin Kullanılabilir

Ihlamur çayı ile saçlarınızı yıkayarak kafa derisinde oluşan zararlı bakterilerin dışarı atılması ve kafa derisinin rahatlatılması sağlanır. Belirli aralıklarla ıhlamur çayı ile saçların yıkanması halinde saçların daha parlak ve daha sağlıklı olması sağlanır. Ihlamur çayı, içilerek veya saçlara doğrudan uygulanarak, saç bakımı için iyileştirici bir rol oynar. Kafa derisinde oluşan kaşıntı ve kuruluğun giderilmesine yardımcı olur. Zarar görmüş kafa derisini iyileştirir. Ihlamur çayı saçların güçlenmesine ve saç dökülmesi gibi problemlerin giderilmesine katkı sağlar.

4. Cilt Bakımı İçin Kullanılabilir

Ihlamur çayı cilt için önemli bir doğal bakım ürünüdür. Cilt lekelerinin giderilmesinde ıhlamur çayının oldukça etkili olduğu bilinir. Ihlamur çayını tonik gibi kullanarak cildinizdeki lekelerin zamanla azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, anti aging etkilere sahip olan ıhlamur çayı cilt yaşlanmasını geciktirmeye ve kırışıklıklara karşı cildinizi korumaya yardımcı olur. Kuru ciltler için nemlendirme etkisine sahip olan ıhlamur, kozmetik sektöründe pek çok alanda kullanılan bir bitkidir. Ihlamur çiçeği ile hazırlanan cilt bakım kremleri, deri hastalıklarının azaltılmasına yardımcı olmak için kullanılır. Çeşitli kozmetik markaları çoğunlukla selülit kremlerini üretirken ıhlamur bitkisinin faydalarından yararlanır. Ihlamur antioksidan içeriği açısından zengin bitkilerden biri olduğu için vücudun zamanla kendiliğinden oluşturduğu serbest radikallere karşı savaşır. Hücre yenilenmesini hızlandırır. Bu bakımdan ıhlamur çayı, cilt yaşlanmasını ve yaşlanma sürecini yavaşlatan etkilere sahiptir. Düzenli olarak ıhlamur çayı tüketerek, daha genç, güzel ve sağlıklı bir cilde kavuşmanız mümkün.

5. Sinir Sistemine İyi Gelir

Ihlamur çayı hakkında yapılan araştırmalar; düzenli olarak tüketilen ıhlamur çayının; stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğunu kanıtlar niteliktedir. Özellikle akşamları tüketilen bir fincan ıhlamur çayı, sakinleştirici etkisi rahatlamaya yardımcı olur. Günümüzün en büyük psikolojik problemlerinden biri olan strese bağlı anksiyete etkilerine karşı rahatlatıcı etkilere sahiptir. Sakinleşmeyi sağlayan ıhlamur çayı, geceleri daha rahat bir uykuya zemin hazırlar.

6. Vücuttaki Fazla Ödem ve Şişkinlikleri Azaltır

Ihlamur çayı vücudun sıvı alımını destekler. Limon suyu ile birlikte tüketildiğinde, vücutta oluşan fazla ödem ve şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olarak vücudu rahatlatır. Ihlamurun içerisinde bulunan yararlı asitler, vücudun terlemesini sağlayarak vücutta oluşan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca ıhlamur çayı doğal bir detoks olarak da kullanılır. Vücut sağlığını korumaya yardımcı olan ıhlamur çayı kilo verme sürecini hızlandıran etkilere de sahiptir.

7. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yüksek tansiyon ve kalp çarpıntısı gibi problemlere karşı doğal şifa kaynaklarından biri olan ıhlamur çayı, vücudun bağışıklığını güçlendirici etkileri ile bilinir. C vitamini kaynağı olan limon takviyesi ile bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Yüksek miktarda antioksidan kaynağı olan ıhlamur çayı, vücutta bulunan ve tüm hücrelere zarar veren bakteriler ile mücadele eder. Ihlamur çayı, serbest radikallerin vücudun bağışıklık sistemini koruyan hücrelerde meydana getirdiği deformasyonu önlemeye yardımcı olur. Bu sebeple, kanser hücreleri oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Düzenli olarak tüketilen ıhlamur çayı, hücreleri korur ve var olan hastalıklı hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını engeller.

8. Sindirim Sistemi Sorunlarına İyi Gelir

Ihlamur çayı, sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenler. Sindirim sistemi problemlerine iyi gelir ve bağırsakların çalışma sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Yemeklerden sonra tüketeceğiniz bir bardak ıhlamur çayı, yediklerinizin hazmını kolaylaştırır. Aynı zamanda mide ve bağırsak rahatsızlıklarının giderilmesinde de önemli katkılar sağlar. Var olan sindirim sistemi rahatsızlıkların giderilmesinde etkili pek çok faydası bulunur. Ihlamur çayının zengin içeriği, mide krampları, kabızlık, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur. Uzmanlara göre ıhlamur çayı, sindirim sisteminin ve boşaltım sisteminin düzgün çalışması için uyarıcı etkilere sahiptir.

Salep Faydaları Nelerdir?

Doğal ve saf salep tozu içerisinde katkı maddesi barındırmadığı için sağlığa pek çok yönden fayda sağlar. Salebin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Üst Solunum Yollarını Yumuşatır

İçerisinde yer alan musilaj bileşeni sayesinde boğaz yollarını yumuşatır. Dolayısıyla öksürük, nezle ve bronşit gibi üst yolunum yolu hastalıklarının tedavisinde yararlıdır.

Regl Sancılarına İyi Gelir

Sancılı adet dönemi geçiren kadınların salep tüketmesi oldukça faydalıdır. Çünkü salep, regl sancılarının dinmesine destek olur. Ayrıca gebelikte sıklaşan rahim kasılmalarının azalmasına ve gebeliğin daha kolay geçmesine yardımcı olur.

Beslenme Üzerinde Olumlu Etki Sağlar

Salebin en önemli faydalarından birisi de iştahı açmasıdır. Eğer düzensiz besleniyorsanız ve iştahsızlıktan yakınıyorsanız her gün bir iki bardak salep içebilirsiniz. Salep içindeki musilaj bileşeni, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde oldukça olumlu katkılar sağlar.Bebeklerin ve yetişkinlerin kabızlık şikayetlerini ortadan kaldırır. Midedeki hazımsızlığı giderir. Ayrıca çocuklarda görülen bağırsak kurtlarının da düşmesinde ve ishalin ortadan kaldırılmasında etkilidir.

Vücut Sıcaklığını Dengede Tutar

Grip veya nezle gibi hastalıklarla karşılaşmanız durumunda vücudunuzda titreme veya üşüme gibi şikayetler hissedebilirsiniz. Solunum yolu hastalıklarında veya çok soğuk etkisi altında kalmanız durumunda bir bardak salep içerek sıcaklığınızın dengede kalmasını sağlayabilirsiniz. Ter atacağınız için kısa sürede hastalıktan kurtulmanıza yardım eder.

Direncinizi ve Kuvvetinizi Artırır

Kalp sağlığınıza destek olur, bünyenizi daha kuvvetli ve dirençli hale getirmeye yardımcı olur. Salebin gergin ve sinirli olduğunuz zamanlarda da tüketilmesi önerilir. Salebin yumuşak içimi, gergin ve sinirli anlanızda rahatlamanızı sağlar, bedeninizi sakinleştirir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289