banner257

"Artık hayatımızda dershane diye bir olgu yok"

KAYSERİ Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, artık yeni eğitim döneminde dershane diye bir olgunun olmadığını belirterek, "Bugün itibariyle Anayasa Mahkemesi'nin iptal etmesi, dershanelerin geri geldiği anlamına gelmiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzde, dershane diye bir olgu yok. Onun olmadığı için kursları planlama noktasına gittik. Yani dershaneler kapanacak" dedi.

KAYSERİ Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, artık yeni eğitim döneminde dershane diye bir olgunun olmadığını belirterek, "Bugün itibariyle Anayasa Mahkemesi'nin iptal etmesi, dershanelerin geri geldiği anlamına gelmiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzde, dershane diye bir olgu yok. Onun olmadığı için kursları planlama noktasına gittik. Yani dershaneler kapanacak" dedi.

Kayseri Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, Anayasa Mahkemesi'nin dershanelerin kapatılmasını iptal etmesine yönelik kararının ardından yaşanan süreci değerlendirdi ve aynı zamanda açılan kurslar hakkında bilgi verdi. Nuh Mehmet Baldöktü Anadolu Lisesi'nde basın toplantısı düzenleyen Çandıroğlu, kentteki ortaokul, lise ve mezun düzeydeki öğrencilere yönelik YGS, LYS ve TEOG seviyesinde planlanan kurslar, Tam Öğrenme Projesi ve dershanelerin durumu konusunda açıklamalarda bulundu. Bu kursların ücretsiz olduğunu belirten Çandıroğlu, "Kurslar ücretsiz. Tabii bu kurs mevzusu spesifik ve her zaman kullanılabilecek bir malzeme. Bununla alakalı bir endişe varsa öncelikle bizle paylaşılması gerekir. Kurs ücreti diye bir durum yok. Hademe ücreti diye de bir ücret talebi yok. Ama bir kaynak kullanımı ile alakalı durum varsa, burada yapılacak bir şey yok. Nasıl testler yapılacak? Bu gibi durumlar. Bunun yanında kurs ücreti diye bir durum söz konusu değil. İkisini bir birinden ayırmak lazım" diye konuştu.

Dershanelerin yeni eğitim yılında da hayatın içinde olmayacağını öne süren Çandıroğlu, şu an Kayseri'de dershanelerden 15'inin temel liseye, 9 tanesinin ise ortaokula dönüştüğünü belirtti.

Çandıroğlu, şöyle konuştu: "Bu sene de bütün ortaokullarımızda, liselerimizde, bunlara imam hatipler de dahil, kurs planlamalarını yapmış durumdayız. Hiçbir vatandaşımız benim çocuğum kursa gitsin, diyerek bize geldiği takdirde geri döndüreceğimiz bir çocuğumuz olmayacak. Dershanelerden vatandaşlarımızın ne beklentisi varsa, bunun çok daha üstünde çocuklarımızın eğitim-öğretim ile ilgili bütün süreçlerini karşılayacak durumdayız. Bütün planlamalarımızı yaptık. Melikgazi Belediyesi'nin de kurs binaları konusunda çok ciddi desteği var. Planlama konusunda herhangi bir eksiklik olmadan tamamladık süreci. Kurs verirken, sadece okullara devam edenler değil, bunun yanında mezun olan öğrenciler içinde çalışma var. Şu an için 6 bin mezun öğrencimizle alakalı halk eğitim merkezlerinde planlama yapıldı. Bu sayıyı 9 bine kadar çıkaracağız. O alanda da eksikliğe mahal bırakmadan talep eden öğrencilerimizi, geri göndermeyeceğiz."

"VELİLERİMİZİN ENDİŞEYE KAPILMASINA GEREK YOK"

Açıklamasında, velilere endişe etmemeleri uyarısında da bulunan Çandıroğlu, "Benim çocuğum nasıl hazırlanacak, dershanelerin kapatılmasından sıkıntı yaşayacak mıyız? şeklinde velilerimizin endişeye kapılmasına gerek yok. Biz bu süreci deyim yerindeyse ilmek ilmek dokuyarak, planladık. En önemlisi öğretmen duruşu ile biz bu sürece hazır olduğumuzu herkese duyuruyoruz" dedi.

Kurslarda sınıfların 20 kişilik olacağını ve bu sayıyı geçmeyeceğini ifade eden Çandıroğlu, ortaokulda 188 sınıfta 3 bin 549 öğrencinin devam ettiğini ve bu sayıdaki planlamanın da 3 bin sınıfta 60 bin öğrenci olduğunu, liselerde 2 bin sınıfta 40 bin öğrenci ve bunun yanı sıra lise mezunlarında ise 500 sınıfta 10 bin öğrenci planlamasının şu an için yapıldığını dile getirdi.

"ARTIK HAYATIMIZDA DERSHANELERİN YER YOK"

Çandıroğlu, "Bu sayılar şu an için yapılan planlamalardır, talep artarsa hepsini karşılayacağız" dedi. Dershanelerin Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı sonrasında faaliyet gösterip, göstermeyeceğine yönelik basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Çandıroğlu, "Artık hayatımızda dershanelerin yer yok" karşılığını verdi.


"DERSHANELER KAPANACAK"

Çandıroğlu, "Bu konular bizim üstümüzde konuşulması ve karar verilmesi gereken süreçler. Bu işin doğrusu yasal olarak işlemesi gereken süreç. Bu kararı Anayasa Mahkemesi iptal etti. Yani Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde verdiğiniz karar, Anayasa açısından doğru bir karar değil, dedi. Bunu söylüyor olması ile önceki yasayı yürürlüğe koymadı, yeni yasa çıkarın diyor. Danıştay kararları tavsiye kararlardır. Yürütmeyi ilgilendiren boyutunda ise Anayasa Mahkemesi kararını da bu şekilde addediliyor. Yeni bir yasanın çıkması lazım. Bugün itibariyle Anayasa Mahkemesi'nin iptal etmesi, dershanelerin geri geldiği anlamına gelmiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzde, dershane diye bir olgu yok. Onun olmadığı için biz bu kadar kursları planlama noktasına gittik. Yani dershaneler kapanacak'' ifadelerini kullandı.


HABER: ALİ TÜRKASLAN

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2015, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER