banner257

Bakan Akar: Mehmetçik, Azerbaycan'daki görevlerinin başına gidecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri'de yapılan havalimanı yeni terminal binası temel atma töreninde konuştu.

Bakan Akar: Mehmetçik, Azerbaycan'daki görevlerinin başına gidecek

'MAYINLARI TOPLAYIP, ETKİSİZ HALE GETİRECEĞİZ'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri'de yapılan havalimanı yeni terminal binası temel atma töreninde konuştu. Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde çevredeki tüm kardeş ülkelerle yakın ilişki içinde bulunduklarını belirterek, "Yakın zamanda Azerbaycan'daki olayları yakından takip ettiniz. Oradaki Azerbaycan Türkünün 30 yıldan beri çektiği cefaya kahraman Azerbaycan ordusu son vermiştir. Bu konuda daima Azerbaycan Türkünün haklı davasının yanındayız. Bazıları bu konuyu çarpıtıyor hem Türk medyasında hem dünya medyasında. Buna çok rastlıyoruz, bu tamamen yanlış. Hiçbir şekilde Azerbaycan ordusu oradaki şehri yakıp yıkmadı. Tam tersine Ermenistan ordusu oradaki yerleşim yerlerine 30 yıldır eziyeti, cefayı yaptılar, halen de yapmaktadır" ifadelerini kullandı.

'TSK HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI'

Akar, Azerbaycan'ın yanında olduklarını ve Azerbaycan ile çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak, "Türk Silahlı Kuvvetleri, TBMM'nin aldığı izin çerçevesinde bölgeye gitmek için hazırlıklarını tamamladı. Önümüzdeki günlerde inşallah bölgeye intikal edecekler. Oradaki konulardan en önemlileri de yine insani konular. Ermenistan her tarafı yakıp yıktı, bunlar görülüyor, bunlar kayıt altında. Her türlü barbarlığı yapmaya devam ediyorlar. İlaveten de gittikleri her yere mayın ve bir sürü patlayıcı bırakmak suretiyle bundan sonra gelecek kadın, çocuk ve insan varsa onların hayatına kastediyorlar. Türkiye'den gidecek Mehmetçik, Azerbaycan'daki kardeşlerimize yardım sağlayacak. İnşallah buradaki mayınları toplayıp, etkisiz hale getirmek suretiyle kardeşlerimizin zarara uğramasını önlemeye çalışacağız. Sonuç olarak ülkemizde ve kardeş ülkelerde çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Biz biliyoruz ki birinci görevimiz ülkemizin, kardeşlerimizin bekası, diğer görevimiz ise milletlerin refahı. Bu konuda yapılabilecek ne varsa çalışmalarımız aralıksız olarak sizlerin sevgisi, güveni ve duasıyla sürdürdük, sürdürmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

'DOĞU AKDENİZ’DE HAK VE HUKUKU KORUMAKTA KARARLIYIZ’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri'de Anafartalar-Şehir Hastanesi Yüksek Hızlı Tren (YHT) Gar tramvay hattı temel atma töreninde konuştu. Bakan Akar, "Kayserimiz layık olduğu yere gelecek. YHT'nin Kayseri'ye gelmesi çok önemli bir hadise. Bugünkü tramvay hattının temelinin atılması önemli bir konu. Hayatın kolaylaştırılması için çok önemli bir yatırım olarak düşünüyorum" dedi.

Koronavirüs salgınına karşı son derece dikkatli olunması gerektiğine değinen Bakan Akar, "Sağlık Bakanlığı ve Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri ile il ve ilçelerde alınan raporlara göre dikkatli olmamız gerektiriyor. Temizlik imandan gelir. Çevremize de bunu hatırlatmamız gerekiyor. Biz kardeşiz; ama iki tarafın mesafeyi koruması gerekir. Herkesin kendini Covid-19'lu olarak düşünmesi lazım" diye konuştu.

'BİR SUÇ, HAK İHLALİ GİBİ GÖRMEK DOĞRU DEĞİLDİR'

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yaptığı çalışmalara da değinen Bakan Akar, "Türkiye Cumhuriyeti ve kabine çok önemli çalışmalar yapıyor. Gece gündüz çalışmalar sürdürülmekte. Libya, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde menfaatleri sağlamak için çalışmalar yapıyoruz.  Enerji ihtiyacımızın karşılanması için arama teknikleri uygun şekilde yapılıyor. Maalesef komşularımız yaptığımız çalışmaları yanlış yorumlamakta. Biz diyalogdan yanayız. Yapılan çalışmaları bir suç, hak ihlali gibi görmek doğru değildir. Biz kimseyi tahrik etmek istemiyoruz. Bakanlıklarımız temas halindedir. İster Yunanistan olsun ister başka ülkeler fark etmez, teknik ve bilimsel çalışmalar istismar edilmemelidir. Doğu Akdeniz ve KKTC'de hak ve hukuku korumakta kararlı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Ülkemizin refahı ve güvenliği için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Halkımızın duası ve sevgisinden aldığımız ilhamla gece gündüz çalışıp, asil milletimize layık olduğumuzu göstereceğiz" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 16:33

Nursena TANRIVERDİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310