Baro’da Devir Teslim Yapıldı

Kayseri Barosunda devir teslim yapıldı. Yeni seçilen baro başkanı Ali Köse, bugün mazbatasını aldı.

Baro’da Devir Teslim Yapıldı

Kayseri'de yapılan baro başkanı seçimlerinden sonra, Kayseri Barosunda devir teslim töreni yapıldı. 3 aday ve kadrolarının yarıştığı seçimlerde oy kullanan avukatlar neticesinde, Ali Köse yeni Baro Başkanı seçilerek, tarafına devir teslim töreni yapıldı. Kayseri Barosu'nda yapılan seçimlerde başkanlık görevini yürüten Cavit Dursun mazbatasını, yeni baro Başkanı Ali Köse'ye takdim etti.

"BU BİR KAYBEDİŞ DEĞİL, BAYRAK YARIŞIDIR"

Devir teslim töreninden önce konuşma yapan Cavit Dursun; "Kıymetli meslektaşlarım bizim mesleğimiz kolektif itibar mesleğidir. Yıllardan beri tabiri caizse şu örneği veriyorum; giriş kapısının orada gözükmeyen büyük dev bir cam fanus var ve her birimiz buraya girerken kendi içimizden 1 litreyi o cam fanusun içine boşaltıyoruz. Sonra da büyük bir kaşıkla karıştırıyoruz. Ne kokuyorsa ve ne görülüyorsa biz oyuz. Avukatlık mesleği esnaflık,tüccarlık,tacirlik, alma-satma, komisyonculuk mesleği değildir. Bu meslek onurla,şanla,şerefle yapılır. Meslek kuralları, reklam yasağı, haksız rekabet ilkeleri; bizim mesleğimizin binlerce yıllık tarihinde var olan ilmek ilmek binlerce yılda süzüle süzüle gelen kurallardır. Bunlar varsa biz varız,avukatlık var, baro vardır. Bu kurallar yalnızca Kayseri Barosunda mı uygulanıyor itirazlarını kabul etmiyorum, kimin uyguladığı bizi ilgilendirmez. Biz hukukçuyuz ve bu kuralları harfiyen uygulamakla ve uymakla mükellefiz. Bir hukukçu bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olamaz. Barolar kanun çıkaramaz çünkü meclis,iktidar değildir. Sadece saygınlığı ve manevi gücü vardır. 5 yıllık süreç boyunca arkadaşlarımla birlikte,sizlerle birlikte amacımız sizlere hizmet etmekti. Mesleğin onurunu, şerefini en üst noktalara çıkarmaktı. Hamdolsun bugün gururla bunu hissediyorum. Meslektaşlarımın gözlerinde hissediyorum. Kayseri barosu Türkiye'de bütün baroların gözünde,bütün yargı kurumlarının gözünde daha da samimi şekilde söylemem gerekirse saygı duyulan bir kurum oldu. Baromuzda 5. kez seçim kararı alarak,seçim yapıldı. Emeği geçen ekip arkadaşlarıma ve bugüne kadar bizi destekleyenelere teşekkürlerimi sunuyorum. Bayrak veriyorum. Bu bir kaybediş değil, bayrak yarışıdır." ifadelerini kullandı.

"BAROLAR, AVUKATLARIN MESLEK ÖRGÜTÜ OLMASIYLA BİRLİKTE ZOR GÜNLERDE SIĞINILACAK LİMANDIR."

Matbatasını teslim almadan önce konuşma gerçekleştiren yeni baro başkanı Ali Köse ise; "Hukuk dışı uzun bir süreçten sonra ancak geçtiğimiz haftasonu yapabildiğimiz genel kurul ve seçim neticesinde bizi bu göreve layık gören meslektaşlarımıza şahsım ve arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Önceki dönem baro başkanımız sayın Cavit Dursun'a, geçtiğimiz dönemde baro kurullarında emeği geçen meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum. Barolarımız her geçen gün daha da zayıflatılmaya çalışılmaktadır. Barolar bölünür ve zayıflatılırsa hukukun,adaletin,vicdanın, özgürlüğün, en temel insan haklarının zayıflaması ve en acı tarafı da savunulamaz tarafa gelmesi kaçınılamaz olacaktır. Barolar avukatların meslek örgütü olmasıyla birlikte her bir zor günlerde sığınılacak limandır. Tabi ki bağımsız ve tarafsız bir barodan bahsediyoruz. Baroların hareket noktası yalnızca hukuk olmalıdır ve hukuk kalmalıdır. Hukukun üstünlüğü ilkesini temel alan tek temel hak ve özgürlüklerin savunucusu olan tarafsız bir yargı için mücadele eden,milli değerlerine sahip ve çözüm odaklı bir ekibiz. Kirli ittifaklarla ve gizli görüşmelerle değil. Her biri birbirinden kıymetli meslektaşlarımızın tercihiyle demokratif bir şekilde göreve gelen ekibiz. Hukuka aykırılık kimden gelirse gelsin onun karşısında duracağız. Gelinen nokta itibariyle neredeyse 2 bin 400 avukat sayısına ulaşan Kayseri barosu günden güne büyümekte ve daha da güçlenmektedir.

Adalate,hakka ve hukuka dair söyleyecek sözü olan gür bir sese sahiptir. Hep birlikte baromuzu en güzel şekilde temsil edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Yeniden söz verdiğimiz gibi hukuk ve meslek sorunlarına yönelik çalışmalarımıza derhal başlayacağız. Meslektaşlarımızın tümünün desteğiyle güzel bir dönem olmasını diliyorum. Genel kurul seçimlerimiz ülkemize,şehrimize,yargı camiasına ve mesleğimize hayırlı olsun." şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından eski başkan Cavit Dursun, yeni baro başkanı Ali Köse'ye görevini devretti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289