CHP saldırganı Hacı Ali Hamurcu çıktı

CHP'ye silahlı saldırıda bulunan kişi Hacı Ali Hamurcu çıktı. Hamurcu, Ergenekon kumpasında sanıklara iftira atmaktan geçen günlerde hüküm giymişti.

CHP saldırganı Hacı Ali Hamurcu çıktı
CHP'ye silahlı saldırıda bulunan kişi Hacı Ali Hamurcu çıktı. Hamurcu, Ergenekon kumpasında sanıklara iftira atmaktan geçen günlerde hüküm giymişti.
Geçmişte AKP'li Kayseri Belediyesi'nde çalışan Hamurcu, önce Kayseri Belediyesi'ndeki kendisinin de aralarında bulunduğu yolsuzluk iddialarını açıklamış ve bu nedenle Cezaevi'ne girmişti. Ardından Cezaevi'nden izin alan Hamurcu, Ergenekon sanıklarının adını vererek örgütün kendisini suikaste azmettirdiğini söylemişti. Suikast iddiasının kumpas olduğuna karar veren mahkeme Hamurcu'ya ceza vermişti. Hamurcu bir dönem CHP'li milletvekilleriyle Kayseri'deki yolsuzluklarla ilgili olarak Meclis'te basın açıklaması yaptı.
Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği'ne yönelik suikast düzenleyeceğini belirtip kendisini ihbar eden ve suikastin azmettiricisi olarak da eski avukatı Ergenekon Davası sanığı Yusuf Erikel'in adını vererek "suç uydurduğu" ve "iftira" attığı iddiasıyla geçtiğimiz günlerde Hamurcu ceza almıştı. Hamurcu "Suç uydurma" suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına veren mahkeme, sanığın "iftira" suçundan ise 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sanığın cezasının ertelenmesi halinde suç işlemekten çekineceği kanaatinin oluşmadığını belirterek, hapis cezasını ertelemedi.
NE OLMUŞTU
Kayseri Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarının merkezinde belediye çalışanı Hacı Ali Hamurcu vardı. Hamurcu belediye adına rüşvet aldığını ilk itirafında kabul etmiş, kendisine bu görevi Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin verdiğini iddia etmişti.
Ancak Hamurcu avukatı Yusuf Erikel’in gözetiminde verdiği ifadesini avukatı ile beraber değiştirdi.Bülent Arınç’ın avukatı, Yusuf Erikel’in ağabeyi Yakup Erikel’in milletvekili olmasının ardından Hamurcu, Özhaseki’ye yönelik suçlamalarını geri almış, tüm suçlamaları tek başına üstlenmişti.
Cezaevi'ne giren Hamurcu Cezaevi'nden izinli çıktığı 16 Mart 2010 günü İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nü telefonla aradı. Hamurcu, Taksimde bulunan Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği Baskanı Mustafa Asım Akın isimli şahsı, Ali isimli bir şahsın vuracağını söyleyerek kendini ihbar etti. İhbar üzerine polis Hamurcu'yu 16 Mart 2010 günü saat 11.10 sıralarında yakaladı. Hamurcu polislere Mustafa Asım Akın ve Kaya Paşakay isimli şahıslardan birini öldürmek için geldiğini, eylemde bir bıçak kullanacağını, bu bıçağı da yakındaki bir sokağa sakladığını söyledi. Polis söz konusu bıçağı, Saka Selim Çıkmazı Oda Kule İş Merkezi duvarı önünde saman kağıda sarılı buldu. Hamurcu polise verdiği ifadesinde kendisini müşteki Yusuf Erikel'in azmettirdiğini, Ergenekon olarak iddia olunan terör örgütüne verilmek üzere boş senedin 10 trilyon TL olarak doldurulduğunu iddia etti. Ergenekon Davası'nda yargılanan bir kısım tanınmış gazeteci, hukukçu ve asker kişinin isimlerini verip, müştekiler Yusuf ve Yakup Erikel'le ilişkilendirmeye çalıştı. Yapılan soruşturmada ise Hacı Ali Hamurcu'nun, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "dolandırıcılık" ve "resmi evrakta sahtecilik" suçundan yargılandığı, Hamurcu'nın müşteki Yusuf'a vekaletname verdiği, diğer Müşteki Yakup'un davada şüpheli Hamurcu'yu savunduğu, Hamurcu'nun "dolandırıcılık" ve "resmi evrakda sahtecilik" suçlarından 47 ay gün hapis cezası aldığı, Hamurcu ve Yusuf Erikel'in arası açıldığı ortaya çıktı. Soruşturmaya bakan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (CMK 'nun 250 .maddesi ile Görevli Birimi) 21 Şubat 2011 tarihinde Yusuf Erikel ve Yakup Erikel hakkında takipsizlik kararı verdi. Öte yandan Erikel kardeşlerin şikayetin üzerine savcılık şüpheli Hamurcu hakkında "Suç Uydurma" ve " İftira" suçlarından 1 yıldan 7 yıla kadar hapsi istemiyle yargılanması için dava açtı. Tolon ve Kerinçsiz de dava açıldıktan sonra mahkemeye dilekçe sunarak suçtan zarar gördüklerini gerekçesiyle müdahil olmuşlardı.
HABER: ALİ TÜRKASLAN
Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 11:16

ALİ TÜRKASLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER