“Dubai Projesi Görevden Aldırdı”

OSB'ne Sahip Çık Platformu Sözcüsü Bekir Okay Kiracıoğlu, Kayseri OSB'de 3 aylığına geçici olarak görevden alma olayına değinen bir basın toplantısı düzenledi. Kiracıoğlu, “Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan ve Yönetiminin görevden alınması en başta Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava konusu olan DUBAİ'deki 16 milyon dolar zarardır.” diye konuştu.

“Dubai Projesi Görevden Aldırdı”

Bir restoranda basın mensuplarıyla bir araya gelen OSB’ne Sahip Çık Platformu Sözcüsü Bekir Kiracıoğlu, OSB’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Görevi devralan yeni yönetime de çağrıda bulunan Kiracıoğlu, Tahir Nursaçan’ın neden görevden alındığını da madde madde açıkladı. Kiracıoğlu, görevden alınma yazısı ile ilgili de dikkat çeken bir açıklama yapan Kiracıoğlu, Kayseri OSB yönetiminin görevden alınmasına ilişkin Sanayi Bakanlığı’nın 32/5 maddesi gereğince tebliğinin Cuma günü e-bildirge olarak yapıldığını ancak OSB Yönetiminin bilgisayarları kapatarak zaman kazanma yoluna gittiğini belirtti.

OSB yönetiminin görevden alınma sebebinin siyasi bir gündeme çekileceğini bildiklerini ifade eden Kiracıoğlu, bazı bilgi kirliliklerinin oluştuğu kaydetti. Kayseri OSB ile ilgili kamu davalarının bulunduğunu kaydeden Kiracıoğlu, bunların “Osmanlı Odası”, “Yapılan meskenlerle” ilgili davalar olduğunu belirtti.

“BİZE ÇAPULCULAR DEDİ AMA CEVABINI ALDI”

Düzenlediği basın toplantısında dikkat çekici açıklamalarda bulunan Kiracıoğlu, “Bizim platformumuzda bulunan kimse, kendi şahsi menfaatleri için burada değiller. Biz burada çoğu sanayici arkadaşımızla ilk defa tanıştık. Birbirini tanımayan bu kadar insanın bir araya gelmesi çok enteresan bir durum. Ve bu insanların kendi haklarını savunması kadar doğal bir şey yok. Ancak ilk yaptığımız basın toplantısından sonra; ‘Bunlar 20-30 kişilik çapulcu’ diyebilecek bir sanayi başkanına sahibiz. Hukuk seviyesi çok aşağıda olan, sanayicisini aşağılamaya çalışan bir başkanın bu şekilde konuşmasına hep karşı durduk. Bize 20-30 kişi diye hitap etti, dedikodu platformu dedi, vasıfsız platform dedi, hatta FETÖ’cüler dedi. Ama bunların hepsinin cevabını tek tek ben verdim.” dedi.

“6 MADDEDE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTUK”

Kayseri OSB’ne Sahip çık platformu olarak 2020 yılının Ekim ayında Cumhuriyet Başsavcılığına 6 madde ile ilgili usulsüzlükten dolayı suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden, Kiracıoğlu, bu 6 maddeyi şöyle ifade etti: “OSB’de kurulan kurumsal şirketlere aktarılan paralarla ilgili usulsüzlükler, Dubai projesinde yapılan usulsüzlükler, yönetim kurulu üyelerine verilen arsalar ve bakanlık onayı olmadan yapılan bağışlar ve güneş enerjisi santralindeki ihale için alınan yetkinin ihalesiz olarak kullanılmasıyla ilgili suç duyurunda bulunduk” dedi. Bundan 3 ay sonrada 07/01/2021 tarihinde de Cumhuriyet Başsavcılığından teftiş talebinden bulunduklarını belirten Kiracıoğlu, OSB mülklerinin kurulan vakfa devredilmesinin önüne geçilmesi için çaba gösterdiklerini ve bunda başarılı olduklarını belirtti. Sanayicinin mülklerine sahip çıktıkları için çok mutlu olduklarını kaydetti.

“GÖREVDEN ALINMALARI SİYASİ DEĞİLDİR”

Süreçte yaşanan hukuki gelişmeleri aktaran Kiracıoğlu, Kayseri OSB yönetim kurulu başkanı Tahir Nursaçan ve yönetim kurulu üyelerinin esas görevden uzaklaştırılma sebebinin Duabi TTM’de ortaya çıkan zarar olduğunu iddia etti. Kiracıoğlu, “Dubai projesi şu anda çok kötü durumda. Burada 16 milyon dolar zarar söz konusu. Yani Dubai projesinde 16 milyon dolar batırdılar.”dedi. Eski Başkan Nursaçan’ın Dubai TTM ile ilgili ticaret bakanlığından gelen yazıyı sanayicilerden sakladığını ve bu projede durumun daha da kötüye gittiğini belirten Kiracoğlu, Eski başkanın bu işlemin siyasi olduğunu iddia edeceğini vurgulayarak, “Burada eğer siyasi bir niyet olsaydı 2020’de görevden alınabilirlerdi. Biz bakanlığa çok dilekçe verdik. Herhalde muhterem hocanın hatırına görevden almadılar.” diye konuştu.

Platform olarak görevden uzaklaştırma işleminin süresiz olmasını istediklerinin altını çizen Kiracıoğlu, bakanlığın şu an için böyle bir yetkisinin bulunmadığını ve TBMM gündeminde bulunan OSB yasa tasarısında böyle bir değişikliğin yapılmasının beklendiğini kaydetti.

“VEKİLİN AÇIKLAMASINI GÖRDÜK”

Burada bir siyasi kararın olduğu yönündeki söylemlerin kendi gruplarını oldukça rahatsız ettiğini vurgulayan Kiracıoğlu, “Defaatle söylediğimiz gibi siyasetin artık OSB’ye karışmaması gerektiği ve siyasetin biz değil karşı tarafın yaptığı, eski yönetimin siyaseti devreye sokma çabasındadır. Dün bir panikle bir vekilimizin açıklamasını da gördük. Siyasilerimiz OSB’den elini çekmediği sürece biz OSB’mizi gündemden düşüremeyeceğiz. Biz hangi parti ve görüş olursa olsun OSB’nin bundan çıkartılması gerektiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“20 MİLYON DOLARI ÖDESİNLER İBRA EDİLİRLER”

OSB’nin mali genel kurulu öncesinde 386 imza ile gerekli önlemlerin alınması ve kapalı oylama yapılabilmesi için gerekli mercilere başvurularını yaptıklarını kaydeden Kiracıoğlu, “Bizim grubumuzun ana hedefi OSB’de harcanan paraların geri yerine konulabilmesidir. Bu amacımızı aşmamak için biz seçim istemedik. Bu arkadaşların en büyük dertleri ibra edilebilmek. Çünkü dertten kurtulmaya çalışıyor. Biz arkadaşları ibra edebiliriz ama burada yazan rakamları ödemek koşuluyla. 22 madde konusunda ibra isteyecekler. Bizim derdimiz 1200 sanayicinin parasının en azından bir kısmının kurtarılmasıdır. Şahsi kefaletlerini versinler biz ibra etmeye hazırız. Bu para 20 milyon dolar kadar. Bu paralar sanayicimizin paralardır” diye konuştu.

“SANAYİCİLER ÜZERİNDE BASKI OLUŞTURUYORLARDI”

Eski başkan görevden alındıkları ana kadar sanayici üzerinden baskı oluşturduklarını iddia eden Kiracıoğlu, “Bu yaptıkları baskı Sanayi Bakanlığında şikayetlerle son buldu. Bunu tahmin edemediler. Sanayiciyi sürekli sindirebileceklerini düşündüklerinden dolayı özellik kaçak yapı ve mesken ruhsatlarıyla ilgili sanayicilerimize baskı söz konusuydu.” dedi.

“MUSTAFA ÇELİK’LE KARŞILAŞTIRMA YAPMAK YANLIŞTIR”

“Bir de dün bir yayın gördüm. Bir belediye başkanı ile OSB başkanını bir tutmuş. Bence belediye başkanına yapılmış bir hakarettir. Mustafa Çelik başkanı yapılmış en büyük hakarettir. Bir belediye başkanı ile bizim kıyaslanmamız çok büyük bir yanlıştır.” dedi.

“YÖNETİME ARSA SATIŞINDA 22 MİLYON ZARAR ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

Kayseri OSB’nin geçtiğimiz günlerde ihale usulü ile arsa satışı yaptığına da değinen Kiracıoğlu, bu ihalede peşin 840 TL’den arsa satışı yapıldığını ifade ederek, eski yönetim kurulu üyelerinin önceki satışlarda 540 TL’den arsa aldıklarını ve vadeli satış yapıldığını kaydetti. Bu arsa satışları arasında karşılaştırma yapan Kiracıoğlu, eski yönetim kurulu üyelerine verilen arsalarla ilgili fiyatın 350 TL gibi bir rakama denk geldiğini ve ortaya çıkan zararın 22 milyon lira olduğunu kaydetti.

“YİNE AĞIR CEZALIK OLACAKLAR”

Kayseri OSB yönetiminin ikinci müfettiş raporundan da ağır cezalık olabileceğini söyleyen Kiracıoğlu, “Bakın ben iddia ediyorum ondan sonra da gerçek oluyor. İkinci müfettiş raporunda ağır ceza var iki tane maddede. Yine ağır cezalık olacaklar iddia ediyorum. Her seferinde yapamaz dediler ağır cezaya gittiler. Ben bunu siyasi bir güç olarak söylemiyorum. Bizim gördüklerimiz, okuduklarımız ve hukukumuzun verdiği kararlar üzerine konuşuyoruz. Göreceksiniz ikinci müfettiş dosyasından da ağır cezalık dava çıkacak. Bunu ben iddia ediyorum. Eski başkan ‘Savcılık makamı, müfettiş raporuna göre takipsizlik vermesi gerekir’ demiş. Artık başkan başkanlıktan çıkmış, başsavcılık makamına oturmuş.” dedi.

“DEMİRBAŞLARI SAYARAK ALIN”

Kayseri OSB’nin geçici yönetimine de çağrıda bulunan OSB’ne Sahip Çık Platformu Sözcüsü Bekir Okay Kiracıoğlu, “İnşallah mantık olarak eski yönetimin devamı olmazlar. Ben kendilerini buradan uyarıyorum, lütfen demirbaşları sayarak teslim alın. Biz orada büyük bir eksiğin olduğunu biliyoruz. Bu eksiğin daha sonra zimmet olarak kendilerine çıkarılacağını da biliyoruz. Bu konuda, yedek yönetimin zarar görmesini istemiyoruz. O yüzden diyoruz ki demirbaşları sayarak teslim alın.” dedi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Görevden geçici de olsa alınan yöneticilerin halen makam araçlarını kullandıklarını da kaydeden Kiracıoğlu, eski bölge müdürü ve genel sekreterin OSB Vakfında görevlendirilmeye çalışıldığı bilgisini aldıklarını ve bu girişimlerle ilgili suç duyurusunda da bulunacaklarını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289