banner257

FLAŞ FLAŞ FLAŞ... ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve sendika başkanları ortak basın toplantısı düzenledi.

FLAŞ FLAŞ FLAŞ... ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki 4. ve son toplantı sona erdi. Toplantı yaklaşık 1 saat sürdü. Daha önce yapılan görüşmelerde 3 konuda mutabakata varıldı. Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ Asgari ücreti her yılın Aralık ayında çalışan ve işverenlerin iştirakleriyle belirlenir. Bugün 4 toplantıda niahi karar aşamasına gelinmiştir. Taraflar çok farklı bir anlayış tarafından bu süreci işlettiler. Bakanlığımız tarafından aktarınlan görüş çerçevesinde 2022 yılında uygulanacak olan asgari ücret 4250 TL olarak belirlenmiştir. Bu artışla çalışanları fiyat artışlarında ezdirmedik. Elbette çalışanlarımız çok daha fazlasını hak ediyor. “dedi.

“ASGARİ ÜCRET ARTIŞI YÜZDE 50 SEVİYESİNDE GERÇEKLEŞMİŞTİR”

Erdoğan, “Bilindiği gibi bir sonraki yılın asgari ücreti her yılın aralık ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezaretinde belirlenmektedir. Nasıl bu yıl Aralık başında başladıysak, önümüzdeki yılın Aralık ayında işçi işveren bir araya gelmek suretiyle çalışmalarını sürdürecek. Son 50 yılın en yüksek artışını ifade eden asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu artışla çalışanlarımızı fiyat artışları karşısında ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduk. Ülkemizin içinde bulunduğumuz şu süreçte çalışanlarımız fazlasını hak ediyor. Çalışan olmadan işveren olmaz, işveren olmadan çalışan olmaz. Türkiye büyüdükçe, imkanları arttıkça bundan çalışanlarımız da hak ettikleri payı alacaktır. Kimse ne işveren üzerinden ne de çalışan üzerinden herhangi bir spekülasyona girmemeli. Bunların da istismarını yapmamalı.

“SİZİN GEÇMİŞİNİZDE ACABA TÜRK LİRA’SININ OLDUĞU ÜLKEDE İNSANLARI DOLARLA MI ÇALIŞTIRIYORSUNUZ?”

Geçmişte ‘dolar şuydu’ diye “hesabı dolar üzerinden yaparak asgari ücreti tespit etmek gerekir” şeklindeki yaklaşımlar bu ülkenin şuandaki çalışan işveren bu noktadaki istismarından başka bir şey değildir. Bunlara sormak lazım. Sizin geçmişinizde acaba Türk Lira’sının olduğu ülkede insanları dolarla mı çalıştırıyorsunuz? Bizim paramız bellidir. O da Türk Lirası’dır. Şuanda bazı sıkıntılar var. Bu sıkıntıları da evelallah en kısa zamanda aşacağız. Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat artışlarıyla ortaya çıkan belirsizliğe en kısa zamanda son vermeye kararlıyız. Ülkemizin büyümesini hızlandırmak için gereken adımları atmayı sürdüreceğiz. Önümüzdeki günlerde hayata geçireceğimiz yeni tedbirlerle istikrar ve güvenin gerçekleştirilmesi yönünde ciddi bir yol kat edeceğiz.

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİLER KALDIRILDI

Ülkemizde onlarca yıl asgari ücretin vergiden muaf tutulması yaşanmıştır. Yeni asgari ücret düzenlemesi ile birlikte on yıllardır konuşulan bu özlemi hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki yıl başından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ve damga vergisini kaldırıyoruz. Bu iki verginin kalkmasıyla işveren kesimini 450 TL ilave yükten kurtarıyoruz. Ülkemizin geleceğini ne yeminli faiz ve kur spekülatörleri, ne iç ve dıştaki Türkiye düşmanları, ne de bir avuç muhteris belirleyebilir. Bu ülkenin geleceğini 84 milyon hep birlikte biz belirleyeceğiz.”dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2021, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289