banner311

Göletlere Balık Yavrusu Bırakıldı

Kayseri’de 13 farklı göl ve göletlere, su ürünleri kaynaklarının gelecek nesillere aktarılması adına, yavru balıklar bırakıldı.

Göletlere Balık Yavrusu Bırakıldı

Kayseri’de gelecek nesillere aktarılabilmesi amacıyla 13 farklı göl ve göletlere yavru balıklar bırakıldı. Kırsal alanda yaşayan insanların ticari ve amatör amaçlı yapılan balıkçılığın desteklenmesi, su ürünleri kaynaklarının gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, ''Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi'' kapsamında Kayseri genelinde 13 farklı göl ve göletlere yaklaşık 678.575 adet yavru balık bırakıldı.

Balıkların göl ve göletlere salınması esnasında bulunan Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin yaptığı açıklamada: "Kayseri göletlerine son 10 yılda 1.745.000 adet yavru balık bırakılmıştır. 2021 yılında ise ilimizde göl ve göletlerimize 678.575 adet yavru balık bırakılarak son 10 yılda bırakılan miktarın yarısını bu yıl bıraktık. Geçen yıl DSİ tarafından Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüze devredilmesinden sonra üretim istasyonlarımızın daha aktif ve verimli bir şekilde kullanılması için çaba sarf edilmektedir.

Projemizde göl ve göletlerimize salınan yavru balıkları temin ettiği için Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze teşekkür ederiz. Özellikle belirtmek istediğim bir husus, ilgililerin göletlere bıraktığımız bu yavru balıkların en az bir kez üremesi için izin vermeleri. İlimiz biyo-çeşitliliğinin korunması ve su ürünleri kaynaklarımızın gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması konusunda halkımızın dikkat etmesi." şeklinde konuştu. (BGC)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289