banner257

KAYSO Meclisi Yapıldı

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Ocak Ayı Meclis Toplantısı, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

KAYSO Meclisi Yapıldı

KAYSO Ocak Ayı Meclis toplantısı Abidin Özkaya başkanlığında toplantı salonunda gerçekleştirildi.  Meclis toplantısında konuşan KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, "İran'dan gelen doğalgazın kesintiye uğraması ile hem doğalgaz hem de elektrikte kısıntıya neden oldu. Sanayicimizi ciddi zora soktu. Üretim kaybı oldu. Birçok sektör bu kısıntıdan olumsuz etkiledi. Enerjide dışa bağımlılığın giderilmesi için yenilenebilir enerjiye yatırımların gerektiğini ortaya koyuyor. Enerji arz güvenliği sağlanmalı. Umudumuz bu kısıtlamanın bir daha olmamasından yana" ifadelerini kullandı.

KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci 2021 yılı ihracat rakamları açıklandı. Büyüksimitci "2021 yılı ihracat rakamları bugün belli oldu. Kayseri olarak 3.6 Milyar Dolar ile 2021 yılı hedefin aştık. 2022 yılında 4 milyar Dolar'ı hedefi kıldık" diye konuştu.

Ocak ayı Meclis Toplantısı'na katılan Kayseri Büyükşehir Belediye Kayseri’de birliğin, beraberliğin bereketini yaşadıklarının altını çizen Büyükkılıç, şöyle konuştu: “Kayseri, değerlerine bağlı olan bir şehir, kendi öz kaynaklarıyla ayakta durmaya çalışan bir şehir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu nöroloji uzmanı bir doktorum, ömrüm devletime, milletime, şehrime, elhamdülillah hizmet ile geçti, şükrediyorum. Çünkü insanların hayırlısı, onların hizmetkârı olandır felsefesi ile baktım. Şimdi de sizlere layık olma yolunda hizmet veriyor, çalışıyoruz. 3 senedir Büyükşehir’imizde dolu dolu yıllar geçirdik. Yüz akı bir şehrin insanlarıyız. 30 büyükşehir içerisinde yapılan değerlendirmede bütçesinin oranına göre yatırım bağlamında yüzde 60’lara varan oran ile birinci sırada Kayseri Büyükşehir Belediyesi geliyor. Biz alışmışız, yatırımdan yatırıma koşmadan duramayız. Kayseri’nin zekâsı, kültürü var. Bütün bu güzelliklerle birlikte kimseyi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan herkesi kucaklayacak anlayış içerisinde hizmet etmeye devam edeceğimizden hiç şüpheniz olmasın.”dedi.

Toplantıda 2021 yılı yatırım değerlendirme sunumu yapan Başkan Büyükkılıç, 3 yılda yaptığı hizmetleri de anlattı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak 2021 yılında 4 milyar 618 milyon TL’lik bir yatırıma imza attıklarını ifade eden Büyükkılıç, “Her kademedeki kardeşime bir kez daha teşekkür ediyor, ayrıca bizlere bu fırsatı verdiğiniz için sizlere de teşekkür ediyor, minnet duyuyoruz” dedi.

Lojistik ile ilgili bir bilgi paylaşan Büyükkılıç, “Boğazköprü’deki projenin kapasite yetersizliği vardı. Devlet Demir Yollarımızla gerekli girişimlerimizi yaptık. 2022 bütçesinin içerisine koydurduk. 1 milyar 100 milyonluk, iki etapta Kayseri’mize yakışan bir Boğazköprü projesi yapılacak. Aynı zamanda hızlı tren ihalesi de yapıldı, kredi görüşmeleri tamamlanmış aşamasında, bir sorun yok. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Başkan Büyükkılıç’ın gerek Melikgazi gerekse Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yaptığı hizmetleri takdirle izlediklerini ifade eden Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Özellikle sanayimizin çok büyük bir ihtiyacı olan 4. Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşunda verdiğiniz destek ve katkılarınızdan dolayı sanayicilerimiz adına teşekkürü bir borç biliyorum. Bunun yanında 2021 yılında gerçekleştirdiğiniz başarılı belediyecilik faaliyetlerinde aldığınız 8 ödül sizlerin olduğu kadar bizlerin de, bir Kayserili olarak göğsümüzü kabarttı. Halka hizmet Hakka hizmet anlayışıyla, mesai kavramı gözetmeden, uyum kültürü içerisinde, Kayseri halkını kucaklayan bir anlayışla sürdürdüğünüz çalışmalardan dolayı sanayicilerimiz adına bir kez daha teşekkürlerimizi sunmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ihracatının artış oranından daha fazla bir artış oranıyla ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Büyüksimitçi, “2021 yılı ihracat rakamları açıklandı. 3.5 milyar doları Allah’ın izniyle yaparız dedik. 3 milyar 609 milyon 453 bin dolar yani yaklaşık 110 milyon dolar daha fazla ihracat yaptık. Burada emeği geçen tüm sanayici, iş adamı, çalışan kardeşlerimize, ihracat yapanlara hepsine teşekkür ediyoruz. İşin güzelliği şu, biz Türkiye’nin ihracatının artış oranından daha fazla bir artışla bunu sağladık. Türkiye geçtiğimiz yıl ihracatını yüzde 32.81 artırırken biz de yüzde 37.47 artırdık. 2022 yılı içinde inşallah 4 milyar dolar ihracat hedefi koyduk. Bunu da karşılayacağımız inancındayız. Kayseri cari fazla veren bir il. Aldığımızın iki katından fazlasını ihraç ediyoruz. Kayseri’miz Türkiye ekonomisine ciddi şekilde destek veriyor” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER