banner257

MADIMAK HALEN YANIYOR!

Sivas'ta 2 Temmuz 1993 yılında Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu ölen 35 aydını anmak için kortej yürüyüşü düzenlendi.

MADIMAK HALEN YANIYOR!
Sivas'ta 2 Temmuz 1993 yılında Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu ölen 35 aydını anmak için kortej yürüyüşü düzenlendi.
Sivas olaylarının 22. yıl dönümünde,Haber koordinatörümüz Selahattin KARAKOÇ’ DA oradaydı.
2 Temmuz 1993'de Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nde bulunan 33 şair, yazar, ozan ve 2 otel görevlisi ile birlikte 35 kişi için kortej yürüyüşü düzenlendi. Seyrantepe Mahallesi'nde cemevi güzergahında toplanan yaklaşık 15 bin kişi yürüyüş öncesi emniyet ekipleri tarafından arama noktalarında aramadan geçirildi.

MADIMAK OTELİ KATLİAMININ 22'NCİ YILI!
SİVAS OLAYLARININ 22. YILI...
Sivas’a çok sayıda polis takviye Ekipler geldi.Güvenlik güçleri yürüyüş güzergahında geniş güvenlik önlemleri alırken, bazı vatandaşlar üstlerini aratmayarak tepki gösterdi. Pankartlarda bulunan sopalarda polis tarafından çıkarılarak kortej yürüyüşüne alınmadı.Seyrantepe Mahallesi'nden başlayan yürüyüş, Mevlana Caddesi'ni takip ederek, Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Caddesi üzerinden Valilik önünden geçerek geçtiğimiz yıllarda Sivas İl Özel İdaresi tarafından Bilim ve Kültür Merkezi olarak hizmete açılan eski Madımak Oteli önüne kadar devam etti.

Yürüyüşe otelde hayatını kaybedenlerin yakınları, Cumhuriyet Halk Partisi ve Halkların Demokratik Partisi'nden çok sayıda milletvekili ile vatandaşlar katıldı.Kortej yürüyüşünde olayda hayatın kaybedenlerin yakınları, ailelerinin fotoğraflarını taşıdı.
Çeşitli dövizlerin taşındığı yürüyüşte sloganlar atıldı.
CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ ZEYNEP ALTIOK: 22 YIL BURAYA GELMEYİ BECEREMEDİM.
Sivas'ta 2 Temmuz 1993 yılında meydana gelen ve 35 aydın 37 kişinin ölümü ile sonuçlanan Madımak Olayları'nda babası şair Metin Altıok'u kaybeden, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Zeynep Altıok 22 yıl sonra ilk defa Sivas'a gelerek Madımak Oteli önüne karanfil bıraktı.
Kortej yürüyüşünün ardından olayda hayatını kaybedenlerin yakınları Madımak Oteli önüne gelerek yakınlarının anısına karanfil bıraktı. 7 Haziran genel seçimlerinde CHP'den İzmir Milletvekili seçilen ve 22 yıl önce meydana gelen olaydan şair babası Metin Altıok'u kaybeden Zeynep Altıok'da otel önüne gelerek karanfil bıraktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Ercan,Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan,Kayseri Milletvekili Çetin Arık, HDP eş başkanı Figen Yüksekdağ,HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca'da otel önüne gelerek karanfil bıraktı. Otel önünde olayda kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra olayda hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okundu.
KAYSERİ EĞİTİM SEN’DE ORADAYDI

35 aydının yakılarak öldürüldüğü Sivas katliamının yıl dönümünde Eğitim Sen Kayseri şubesi de oradaydı.Eğitim Sen Şube Başkanı Ulaş Apaydın,Birleşik Haziran Harekatı sözcüsü Selami Bilgili ve çok sayıda sendika üyesi arkadaşları 2 Temmuz da Sivas’ta düzenlen 35 aydını anma gününde yoldaşlarını yalnız bırakmadılar.
"22 YIL BURAYA GELMEYİ BECEREMEDİM"
22 yıl sonra ilk defa Sivas'a gelen CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok," 22 yıl buraya gelmeyi beceremedim. Duygusal olarak benim için zor bir şeydi. 22 yıl sonra ilk kez şimdi başka bir sorumlulukla burada olmak istedim. Duygularımı anlatmak çok zor söyleyecekte çok da bir şey yok. Söylenmesi gerekenler 22 yıldır söylenmedi, yapılması gerekenler 22 yıldır yapılmadı. Bize de 22 yıl sonra burada ailelerimizle, kol kola, yan yana mücadelemizi sonsuza kadar sürdüreceğimizi haykırmak düştü. Davamız zaman aşımına uğradığı zaman 'hayırlı olsun' diyenler utanmadılar. Biz onların yerine de utanıyoruz. Değiştireceğiz gerçekten hayırlı olacak. Ülkemizin geleceği için hayırlı olacak. Tüm faili meçhul siyasi cinayetlerimizin aydınlatılması için tüm katliamların adalete kavuşması için çabalarımız sürecek. Mücadelemizi hiç bırakmayacağız."dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ise, "Yaşı çok genç olanlar hatırlamaz 22 yıl geçti. O insanlar alevlerin dumanların arasında öldüler. Ama o alevler bizi daha da aydınlatacak yolumuz hep aydınlık olacak, hep barış olacak. Buna gönülden inanıyorum. Ölenleri de rahmetle anıyorum."diye konuştu.

Haber-Selahattin KARAKOÇ
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER