banner257

Mimarsinan OSB ile Kayseri Üniversitesi Arasında İşbirliği

Mimarsinan OSB ile Kayseri Üniversitesi arasında üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanabilmesi amacıyla kurulacak olan meslek yüksekokulu için ön protokol imzalandı.

Mimarsinan OSB ile Kayseri Üniversitesi Arasında İşbirliği

Mimarsinan OSB ile Kayseri Üniversitesi arasında üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanabilmesi amacıyla kurulacak olan meslek yüksekokulu için ön protokol imzalandı. Protokol törenine AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Melikgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Mimarsinan OSB Yönetimi ve davetliler katıldı.

Mimarsinan OSB ile Kayseri Üniversitesi arasında üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanabilmesi amacıyla üniversite tarafından Mimarsinan OSB’de Meslek Yüksek Okulu açılması için işbirliği protokolü hazırlandı. Meslek Yüksek Okulu Mimarsinan OSB’de 22 bin metrekarelik alanda kurulacak. Düzenlenen protokol ile; Mimarsinan OSB bünyesinde bulunan katılımcıların teknik ve teknolojik ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretilebilmesi, ihtiyaç duyulan ve kalifiye eleman yetiştirilebilmesine imkan sağlanması, katılımcıların çalışma, inovasyon, Ar-Ge gibi alanlarda bilgi ve bilinç düzeyinin artırılması, teorik ve pratik bilgilerin birleştirilmesi sureti ile sanayi alanında yaşanan sorunlara en doğru çözümlerin üretilebilmesi amaçlanıyor. Protokolün imzalanmasının ardından konuşan Mimarsinan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Oğuzbaş; imzaladıkları bu işbirliği ön protokolü ile bölgelerinde 22 bin metre kare alana meslek yüksekokulu kurulması için Kayseri Üniversitesi ile ortak çalışma yapacaklarını kaydetti. Abdullah Oğuzbaş, böylelikle hem üniversite-sanayi işbirliğine katkı sağlayacaklarını, hem de sanayicilerin ara eleman ihtiyacını karşılayacaklarını söyledi.

Protokol töreninde yapılan konuşmalarda üniversite-sanayi işbirliğinin önemine değinen önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, protokolün her iki taraf için hayırlı olmasını diledi. Melikgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Memduh Büyükkılıç ise, Kayseri’de bulunan dört üniversitenin gelişmesi için her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi. Başkan Büyükkılıç, Kayseri’de üniversite-sanayi işbirliğinin tam anlamıyla sağlanması ve bu işbirliğinden daha çok proje çıkarılması için bu tür işbirliklerin önemli olduğunu kaydetti.

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa da, yeni kurulan üniversitelerinin özellikle OSB bölgelerinde ve ilçelerde çalışmalarda bulunduğunu ve böylelikle eğitimi sahaya taşıma amacında olduklarını belirtti. Rektör Karamustafa, “Kayseri’de OSB’lerle işbirliğimizi sürdürüyoruz. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde meslek yüksekokulu kurulmasına yönelik protokolün ardından şimdi de Mimarsinan OSB’de meslek yüksekokulu kurulmasına yönelik protokol imzalıyoruz. Amacımız hem eğitimi sahaya taşımak, hem de sanayinin ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman yetişmesine imkan sağlamaktır. Ayrıca AR-GE, inovasyon konusunda sanayicilerle ortak çalışmalar yürütmektir. Böylelikle hem OSB’lerin, hem de Kayseri’nin kalkınmasına destek vermektir” dedi.

Kayseri Sanayi Odası Başkanı ve Mimarsinan OSB Müteşebbis Heyet Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Kayseri’yi teknolojik olarak ileriye götüreceksek, Teknolojik Geliştirme Merkezleri ve Meslek Yüksekokulları oldukça gerekli. Ar-ge ve Tasarım merkezlerine ağırlık vermeliyiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Mimarsinan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Oğuzbaşile Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa işbirliği ön protokolüne imza attı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310

banner306