Öğretim Üyesi Aziz Şatana’ya ödül

 ERCİYES Üniversitesi (ERÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Aziz Şatana, TÜBİTAK tarafından 5 bin 600 proje arasından seçilen “Topraktan Rizobakterilerin İzole Edilmesi ve Şeker Pancarı Üretiminde Kullanılması” projesi ile İngiliz Kraliyet Mühendislik Akademisi ve Newton Fonu tarafından ödül ve bursa layık görüldü.

Öğretim Üyesi Aziz Şatana’ya ödül

TÜBİTAK tarafından 5 bin 600 proje arasından seçilen “Topraktan Rizobakterilerin İzole Edilmesi ve Şeker Pancarı Üretiminde Kullanılması” projesi ile önemli başarıya imza atan ve Londra’da düzenlenen törenle ödülünü alan Dr. Öğr. Üyesi Aziz Şatana, büyük mutluluk yaşadığını ifade etti. Yürütücülüğünü yaptığı proje hakkında bilgiler veren Şatana, "  “Biz TÜBİTAK 1512 Teknopark girişim projesini yürütüyoruz. Bu proje 2018 yılında TÜBİTAK’a başvuru ile başladı.

Şeker pancarı köklerinden bakteri izole ediyoruz. Bu bakterileri biyoteknolojik yöntemlerle izole ettikten sonra adlandırmalarını yapıyoruz. Burada amacımız, izole ettiğimiz bu bakterileri, tarımda kimyasal gübrelerin yerine sıfır atık gübre olarak kullanmak, böylece çevreyi kirleten kimyasallardan kurtulmak. Ayrıca her yıl ithalat yoluyla ülkemizin kimyasal gübre hammadde alımının önüne geçerek bu bakterileri tarımda kullanma yoluna gidiyoruz. Şuanda Ar-Ge aşamalarına devam ediyoruz. Ürünümüz, piyasadaki ürünlerden çok farklı. İlk defa Türkiye’ye girecek. Muadillerine göre 100 kat da etkili. Çok küçük ve10 ml büyüklüğünde. Bu çapta henüz bir ürün geliştirilmiş değil. Tabi ki bu bakteriler topraklarımıza ait. Yetenekleri son derece üstün. Ve adaptasyon yetenekleri de son derece güçlü” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310

banner312

banner296