banner311

Pınarbaşı'da Aspir Hasadı Yapıldı

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Saçayağı Mahallesi'nde aspir hasadı yapıldı.

Pınarbaşı'da Aspir Hasadı Yapıldı

Aspir hasadı vesilesiyle düzenlenen tarla günü etkinliğine Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Pınarbaşı Belediye Başkanvekili Süleyman Şahan, Pınarbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fahri Ekinci, Pınarbaşı Ziraat Odası Başkanı Mesut Mucuk, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Demirbaş ile personeller ve çiftçiler katıldı.

Aspir hasadı yapan köy sakini çiftçilerden Emre Kaplan, "Genç bir çiftçi ve girişimci olarak Aspir yetiştiriciliği yapmaktayım. Aspir ekimi ile nadasa bıraktığımız tarlaları da üretime kazandırdık. Böylece hiç boş arazimiz kalmadı. Yapmış olduğumuz emeğin karşılığını gördüğümüzden dolayı çok mutluyum" diye konuştu.

"ASPİR ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR"

"Tarımsal Üretimin Artırılması Projesi" kapsamında desteklenen aspir ekimi ile ilgili konuşan İl Müdürü Mustafa Şahin ise "Kayseri'de çiftçilerimize 83 ton aspir tohumu dağıtarak yaklaşık 17.000 da alanda ekim gerçekleştirdik. Bir önceki yıla baktığımız zaman Kayseri'nin tamamında yaklaşık 4.000 da bir alanda Aspir ekilişi yapılırken bu rakamın 20.000 da'nın üzerine çıkması, Kayseri bölgesindeki aspir ekilişinde hızlı bir artışın olduğunu bizlere göstermektedir" diyerek, Kayseri'de aspir ekimi ile ilgili bilgi paylaştı.

Şahin, aspir bitkisinin önemi ile ilgili "Aspir bitkisinin ülkemizdeki yağ açığının kapatılmasındaki öneminin yanında, posasını da üreticilerimizin küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarını beslerken küspe olarak kullanmaları, hiçbir şekilde atık bir malzeme kalmaması, ülkemizdeki tarım ve hayvancılığın entegre olması anlamında da oldukça önemlilik arz etmektedir" diye konuştu.

Şahin, konuşmasının son bölümünde "Bugün burada 1600 metre rakımda yapmış olduğumuz Aspir hasadının, önümüzdeki yıllarda daha büyük alanlarda ekileceğinin bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Kurum olarak çiftçimizin her daim yanındayız. Üretimden tüketime her konuda ekip olarak projelerimizle yardımcı olmaya hazırız. Üreticimizin hasadı bereketli olsun" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289

banner305