banner257

Sazan yavruları, göletlere bırakıldı

GIDA, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Kayseri'deki 11 ayrı bölgede bulunan göletlere toplam 265 bin Sazan balığı yavrusu bırakıldı.

 Sazan yavruları, göletlere bırakıldı
 GIDA, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Kayseri'deki 11 ayrı bölgede bulunan göletlere toplam 265 bin Sazan balığı yavrusu bırakıldı.

İl Müdürü Özkan Kayacan, Bakanlık tarafından yürütülen balıklandırma programı çerçevesinde; Kayseri'de 2015 yılında 01 Temmuz itibariyle yapılması planlanan Balıklandırma Programının tamamlandığını bildirdi. Kayacan, ''Bu kapsamda Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Ünitesinden sazan yavrusu getirilmiştir. İl Müdürlüğümüz Su Ürünleri ekiplerince 265 bin Sazan balığı (Cyprinus carpio) yavrusu; Paşalı, Töslü, Efkere, Darılı, Şeyhli, Kepiç, Zincirdere, Elbaşı, İncesu, Akköy, Kovalı göletlerimize bırakılmıştır'' dedi.

Göletlerde doğal yapının desteklenmesi, sportif balıkçılığın geliştirilmesi, atıl durumda olan su kaynaklarının üretime kazandırılması ve protein açığının kapatılmasında öneme sahip olan balık tüketiminin artırılması amacıyla balıklandırma yaptıklarını kaydeden Özkan Kayacan, ''Kayseri'de balıklandırma çalışmaları her yıl düzenli olarak devam etmektedir. Gölet alanlarına uyumunun kolay olması, büyük sıcaklık değişimlerine, besin ve oksijen yetersizliğine direncinin fazla olması, etinin lezzetli olması sebebiyle Sazan balığı tercih edilmiştir. İlde bulunan pek çok irili ufaklı göletlerde su ürünleri yoğunluğunun artırılması için düzenli olarak balıklandırma çalışmalarını yapmaktayız. Bu kapsamda 2015 yılında ilimize Bakanlığımızca tahsis edilen 165 bin yavru Sazan balığına, 100 bin daha ilave edilerek toplamda yaklaşık 265 bin Sazan balığı yavrusunu göletlerimize bıraktık. Böylece balık yoğunluğu önemli derecede artacak ve göl ekosisteminin canlı tutulması sağlanacaktır. Yapılan çalışmaların başarıya ulaşması ve göletlerimizde bırakılan balığın gelişebilmesi için balıkçılarımıza ve köylülerimize önemli görevler düşmektedir. Bırakılan yavrular korunmalı ve en az 1 kez üremelerine imkân tanınmalıdır. Bakanlığımızın hem ticari hem de amatör balıkçılık tebliğinde belirlediği avlanma zamanı ve avlanabilecek balık boyu standartlarına uyulmalıdır. Balıkları sadece yasak dönemde değil, avlanmanın serbest olarak yapıldığı dönemde de korumak ve bilinçli olarak avlamak gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Balıklandırma çalışmaları kapsamında Su Mühendisleri Bülent Canatan ile Erkan Karadağ, bu amaç için özel olarak düzenlenmiş kamyonetle dağıtımı yaptı. Sazan balığı yavruları, 1 ton kapasiteli taşıma deposunda, oksijenlendirme sistemi kullanılarak yüzde 99.90 yaşama oranında Kayseri'ye getirilerek, bazı göletlere balık kepçesi, bazı göletlere balıklandırma kovası, bazı göletlere de sifonlama kolonu kullanılarak bırakıldı.

FOTOĞRAFLI


DHA-Bölge - Türkiye-Kayseri - Zafer BARIŞ
Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2015, 18:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER