banner257

Sultansazlığı'ndan Dünyaya Kamış İhracatı

3.918 Rakımlı Erciyes Dağı'nın eteğinde yer alan, göçmen kuşların önemli uğrak yerlerinden olan Sultansazlığı Milli Parkı'ndan kesilen kamışlar Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Sultansazlığı'ndan Dünyaya Kamış İhracatı

Kayseri'nin Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçeleri üçgeninde yer alan, 352 türde kuşun uğradığı, yaşadığı, kuluçkaya yattığı tatlı ve tuzlu sudan dolayı ilginç bir ekolojik su kaynağı olan Sultansazlığı'nda Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden aldıkları izinle saz kesimi yapılıyor. Develi,Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerine bağlı mahallerde yaşayan vatandaşlar kendi imkanlarıyla Kasım ayından başlayıp, Ocak ayının sonuna kadar kamış kesimi işi yapıyor. İşlenerek hasır haline getirilen kamışlar aynı zamanda güneşlik, kulübe, hasır dekorasyonu, plaj şemsiyesi, ters tavan, duvar kaplama ve bahçe çiti olarak kullanılabiliyor.

Deste haline getirilerek bağlanan kamışlar, traktörlerle Taşınarak toplama alanlarına götürülüyor. Burada kök ve uç kısımları kesilerek ayıklanıyor ve düzlenen kamışlar büyük balyalar haline getiriliyor. Tekrar Kamyonlara yüklenen kamış balyaları, Avrupa ülkelerine ulaştırılmak üzere Mersin Limanı'na gönderiliyor. Milli park alanında yılda 4 bin ile 5 bin balya civarında hasat yapılıyor ve yurt dışına ihraç ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER