banner257

TAHİR NURSAÇAN OSB’YE YENİDEN ADAY!

-“400 MİLYON TL YATIRIM YAPTIK, SADECE GES 300 MİLYON TL EDER, AL SANA PARA, NAPACAKSANIZ?” -“OSB SEÇİMLERİNE KİM MÜDAHALE EDERSE YAZIK EDER, HERKESE DE HESABI SORULUR”

TAHİR NURSAÇAN OSB’YE YENİDEN ADAY!

1 Mart 2019 da gerçekleşecek olan Kayseri OSB seçimi öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (OSB)Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, yeniden aday olduğunu açıkladı. Toplantıda, 4 yıllık görev süresi boyunca 400 Milyon TL’yi bulan yatırımlarını tek tek anlatan Nursaçan, sorulan bir soru üzerine “OSB’de para bitti” şeklinde ortaya atılan iddialara yanıt verdi. “Kayseri OSB’nin 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle 62 milyon TL kasasında sıcak parası var. Bu parayla kim ne yapmak istiyor bilmiyorum!” şeklinde ifadeler kullanan Nursaçan, “ 4 yılda 400 milyon TL yatırım yaptık. Sadece yaptığımız Güneş Enerji Santrali 300 milyon TL eder, al sana para napacaksanız?” diye sordu. Ayrıca, “OSB seçimlerine siyasetin müdahalesi var mı?” şeklindeki bir soruya da yanıt veren Nursaçan, “OSB seçimlerine kim müdahale ederse yazık eder, herkese de hesabı sorulur” dedi.

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, 1 Mart’ta yapılacak olan seçimler dolayısıyla kentte bulunan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Göreve geldiği 4 yıldan bu yana, yönetim kurulu ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte Kayseri OSB’ye kazandırdıklarına dair bilgi veren Nursaçan, 1 Mart’ta yapılacak olan seçimlerde de aday olduğunu açıkladı. Nursaçan, “Önümüzde bir yerel seçim var. 3 aydır sanayicimizde bazı kıpırdanmalar söz konusu. Seçim istek arzusunu görünce kayıtsız kalamazdık. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımla yaptığımız istişarelerde de bunu uzatmama konusunda fikir birliğine vardık ve seçimi 1 Mart’ta yapmaya karar verdik. Tabi ki adayız. Çünkü 4 yıllık süre içerisinde yönetim kurulundaki dava arkadaşlarımla birlikte ülkemize, milletimize yararlı faaliyetler yaptık” dedi.

“SAVUNMA SANAYİİ TESİSİ İNCESU’DA OLACAK”

Kayseri’ye mühimmat üretimi yapacak bir savunma sanayi tesisi müjdesi veren Nursaçan, “Ön yeterliliği olan bir firmayla da işbirliğimiz var idi. Bunu Bakanlığımız Kayseri OSB ile birlikte, ön yeterliliği olan firmayla işbirliğimizi de uygun gördü. Şu anda teknik ekip Ankara’da çok ciddi bir şekilde çalışma yapıyor. Ciddi bir davetiye aldık. Ama önümüzde bir ihale süreci var. Bu süreçten sonra önümüzde 1 buçuk yıllık zorlu, devletimizin milli bekası için savunma sanayiimize Kayseri OSB’den adım atmış olacağız. Projeyi İncesu’da Güney Çevre Yolu üzerinde hazine arazisi üzerinde 300-400 dönüm üzerinde hayata geçireceğiz. Elbette ikinci aşama 3 milyon, 5 milyon metrekarelik bir alanda savunma sanayiine yönelik bir organize sanayi bölgesi kurulmasına yönünde olabilir. Devletimize de teşekkür ediyorum. Kayseri OSB önemseniyor. Biz, bu yatırımı yapacak güce sahibiz” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ”

Nursaçan, görev süresi boyunca yaptıkları faaliyetlere dair şu bilgileri verdi:

Tarihi hizmetlerden biri şehrimizi taçlandıran, son 1 ay içerisinde 4 megavat daha ilave ederek 55 megavata tamamladığımız güneş enerjisi santralimiz. Bu santralle 11 milyon dolarlık bir gelir sağlamış olduk.”

“OSB TEKNİK KOLEJİ TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ SIRALARDA”

“İkinci projemiz ise memleket meselesi olarak gördüğümüz teknik kolej. Kayseri OSB’deki teknik kolejimizi 670 öğrencimizle zamanında Milli Eğitim Bakanlığımızdan bir protokolle devraldık. Akabinde yönetim kurulundaki değerli arkadaşlarımızın çalışmasıyla bin 500 kişiye ulaştık. Bugün Kayseri OSB Teknik Koleji, Kayseri’deki okullar ve teknik kolejler arasında ve hatta Türkiye’deki teknik kolejler arasında ön sıralarda yer almaktadır. Kısa bir zaman içerisinde de yeni okul binası inşaatımız başlayacak. Çalışanlarımızın çocuklarını okutacağı bir kreşe, anaokuluna ihtiyaç olduğu için de, özel bir firmayla anlaşarak Tasarım Kreş ve Anaokulunu sanayicilerimizin hizmetine sunduk.”

KAYSERİ OSB’YE MODERN HİZMET BİNASI

“Diğer taraftan Kayseri OSB’nin yeni, modern, çevreci ve akıllı hizmet binasını hizmete sunduk. Bir temsil makamının olması gerekiyordu, biz kendimizi nerede görmek istiyorsak, ona göre bir temsil makamı yaptık. Binamız sizlerin de bildiği gibi depreme dayanıklı bir yapıda değildi. Melikgazi Belediyemizin yıkılma kararı verdiği ve 90 gün içerisinde yıkılma kararı verdiği bir binaydı. Şehrimiz de kentsel dönüşüm konusu üzerinde hassas duruyordu, biz de buna OSB olarak uzak duramazdık.”

10 BİN KİŞİLİK CAMİ

“Bizden önce dörtte biri tamamlanmış olan merkezi cami inşaatı vardı. Bu cami inşaatı yönetimimiz tarafından tamamlandı. Biz göreve geldiğimizde 5 milyonluk bir para harcanmıştı, daha sonra biz de 17 bin TL gibi bir rakam harcayarak, 10 bin kişilik camiyi de ibadete açtık.”

DIŞ TİCARET İHBAR MERKEZİYLE BİLGİYE ERİŞİM HIZLANDI

“OSB yönetiminin kararlılığı ve iradesi sayesinde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi kuruldu. Burada dış ticaret konusunda bilgiye erişim sağlanmaktadır ve çevre illerden gelip burada sektörleriyle ilgili bilgi toplayabilmektedirler.”

KAYSERİ SANAYİCİSİ İÇİN TASARIM MERKEZİ

“Kayseri şehri mobilyada, elektrikli ev aletlerinde, çelik kapı sektöründe önde olan bir şehir. Kayseri OSB’nin kurduğu Tasarım Merkezi, önemli bir hizmet vermektedir. Bu yıl arkadaşlarımız 500’ü aşan tasarımla Kayseri sanayiini sık sık söz edip de altını dolduramadığımız katma değerli ürünle buluşturmuştur.”

“İTFAİYE MERKEZİMİZ TÜRKİYEYE ÖRNEK OLDU”

“60 kilometrelik asfalt yolumuzu yeniledik. Aynı zamanda OSB’de bir otomasyon izleme merkezi yoktu. Bugün plaka tanıma sisteminden tutun da her alanda, her gün 24 saat izleme yapacak bir merkez kurduk. 7. Cadde üzerinde bulunan arazi üzerinde 200 araç kapasiteli park yapılmıştır. Modern teknolojiye uygun itfaiye binamız faaliyete geçirilmiştir. Bu bina içerisinde bir uzman kadro tatbikat ve eğitim yapmaktadır. Türkiye’deki OSB’ler tarafından da Kayseri OSB İtfaiye Merkezi örnek alınmış, her OSB’deki yetkili ekip gelip buradan brif almaktadır.”

“İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE KATKI SUNAN İLK 10 ŞEHİR ARASINDAYIZ”

“Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Toplantılarına Kayseri OSB ciddi manada destek olmuş ve Kayseri SGK İl Müdürlüğümüz ve şehrimizdeki tüm sanayicilerimizin desteğiyle, Cumhurbaşkanımızın bu çağrısıyla, istihdama destekte ilk 10 şehir arasına girmeyi başarmıştır.”

DUBAİ VE BOSNA-HERSEK’E DIŞ TİCARET MERKEZİ

“Araştırmalarımız sonucunda, Bakanlığımızın da ilgili araştırmalarını inceleyerek ihracatta en önemli merkezlerden birinin Dubai olduğunu öğrendik. Bir de kardeş coğrafya Bosna Hersek vardı. Şu anda bu iki merkez üzerindeki çalışmalarımız hızlı şekilde devam ediyor. Ama Dubai bir adım önde gidiyor.

“KAYSERİ OSB’DE EMLAK VERGİSİ ALINMIYOR”

“Göreve geldiğimizde burada emlak vergisi ödeniyor idi. Biz dedik ki, emlak vergisi ödenmemeli. Belediyenin yapacağı hizmeti OSB’nin yaptığını söyledik. Yapılan çalıştaylarda Kayseri OSB adına başkan olarak ben bu görüşleri savundum. OSBÜK’te 15 toplantıda emlak vergisini gündeme getirmeyi başardım. Emlak vergisinde 13 trilyon, ayrıca TRT katkı payından da 5 trilyon kar ettik.”

“OSB FUAR MERKEZİ İÇİN TÜYAP FUARCILIK İLE ANLAŞMA YAPTIK”

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Nursaçan, 18 bin metrekaresi tamamlanan OSB Fuar Merkezi’nin 7 Mart da Anadolu Fuarcılık Organizasyonu’nun düzenlediği Tarım Fuarı ile kapılarını açacağını söyledi. Nursaçan ayrıca, 12 bin metrekaresi de önümüzdeki günlerde tamamlanacak olan OSB Fuar Merkezi için TÜYAP Fuarcılık ile anlaşma yaptıklarının bilgisini verdi.

“400 MİLYON TL YATIRIM YAPTIK, SADECE GES 300 MİLYON TL EDER, AL SANA PARA, NAPACAKSANIZ?”

Sorulan bir soru üzerine “OSB’de para bitti” şeklinde ortaya atılan iddialara yanıt veren Nursaçan, göreve geldikleri 4 yıllık süre zarfında 400 milyon TL yatırım yaptıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

Para meselesine gelince, ben üzülüyorum OSB para biriktirme yeri değil, hizmet etme yeridir! El insaf, Türkiye çapındaki 327 OSB’de bizim yaptıklarımızın yanından geçen bir OSB var mı? Önce bir teşekkür edin, teşekkür etmesini bilmeyen insanlara ben iyi niyetle bakmıyorum. Sadece laf konuşacağım diye fitneci ve hasetçi de olamamak lazım. Kayseri OSB’nin 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle 62 milyon TL kasasında sıcak parası vardır. Bu parayla kim ne yapmak istiyor bilmiyorum! Bu para bankadan faiz mi kazanmalı, bu para Türk ticaretine katkı mı sağlamalı? Fuar mı yapmalı, okul mu yapmalı? Şunu herkes bilsin, harcadığımız para 400 milyon TL’dir. Bizim Yönetimimizin kurduğu 38 megavatlık Güneş Enerji Santrali hakkında sanayicimizin çoğu “Biz rahatsızız 15 milyon dolarlık gelir istemiyoruz satılım” deyip dilekçe toplarsa bu tesis 60 milyon doların altında para etmez! Bu rakam 300 milyon TL para yapar. Al sana para napacaksanız?”

“OSB SEÇİMLERİNE KİM MÜDAHALE EDERSE YAZIK EDER, HERKESE DE HESABI SORULUR”

Toplantının devamında “OSB seçimlerine siyasetin müdahalesi var mı?” şeklindeki bir soruya da yanıt veren Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan, “Kayseri’de belki benimde en çok serzenişte bulanacağım konu budur. Biz her zaman şunu arz ediyoruz. Demokrasi olmazsa olmaz! Sandıktan çıkan karara hepimizin saygı duyması lazım. Biz bu memleketin bağrından çıkmış devletine bağlı milletine sevdalı bir ailenin mensuplarıyız! Muhterem babam Necmettin Nursaçan’ı hepiniz biliyorsunuz. Beni boş verin de yapılan en büyük saygısızlık babam Necmettin Nursaçan’a yapılmıştır! Babam Necmettin Nursaçan’ın 60 senelik bu memlekete hizmeti var, kim inkar ederse gözüne de dizine de durur! Hakkari, Şırnak ve Siirt’e gidip de gece gündüz hizmet eden bu şehirde kaç kişi vardır? Babam 1980’de de gitmiştir, bugün de çağırsalar o yaşına rağmen gider! Siyasetin de ben Kayseri Organize Bölge Müdürlüğü’nün seçimlerine müdahil olacağını düşünmüyorum. Çünkü şehrimiz artık hak ettiği kaliteye kavuşmalı. Ederse de yazık eder, herkese de hesabı sorulur”

İŞTE TOPLANTININ VİDEOSU:

HABER: ALİ TÜRKASLAN

HABER: ALİ TÜRKASLAN

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 14:04

ALİ TÜRKASLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner271