57 senelik usta, asırlık radyo ve pikapları tamir ediyor

Kayseri'de yaşayan, 57 yıllık radyo tamircisi Şevket Özen (71), 20 metrekarelik dükkanında, asırlık radyo ve pikapları tamir ediyor.

57 senelik usta, asırlık radyo ve pikapları tamir ediyor

Kayserili Şevket Özen, 1963 yılında radyo tamiri yapılan iş yerine çırak olarak girdi. 6 yıl çıraklık ve kalfalık yapan Özen, askerlikten sonra kendi dükkanını açtı. Bugüne kadar binlerce radyo ve pikap tamir eden Özen, bugün de asırlık aletleri yeniden kullanılır hale getiriyor. 20 metrekarelik dükkanında haftanın 6 günü tamir yapan Özen, "57 yıldır plak çalar, radyo ve gramofon tamiri yapıyorum. Eskinin kıymeti, yeni bilinmeye başlandı. Geçmiş zamandaki işçilikten dolayı vatandaşlar eski ürünlere ilgi gösteriyor. Yeni radyolar plastik ve ses kalitesi iyi değil" dedi.

'İŞİMDEN ZEVK ALIYORUM'

Kayseri'de yalnızca kendisinin eski radyo ve plak çalar tamiri yaptığını belirten Şevket Özen, "Bölgede yalnız ben olduğum için Kahramanmaraş ve Niğde gibi illerden müşterilerim var. Radyosunu, plak çalarını tamir ettirmek isteyen kargo ile gönderir. Yedek parça sıkıntısı çeksek de eskilerden, bozulanlardan ve hurdalardan birbirine takviye ederek bu işi götürmeye çalışıyoruz. Maalesef yıllardan beri çırağımız yok. Artık çırak yetişmiyor, benim kendi oğlum bile yanımda yetişmedi. Doyurucu bir meslek değil fakat biraz da merak meselesi. Paradan ziyade bu mesleği yaparken zevk alıyorum. Emekliyim, ihtiyacım da yok, çalışmasam da olur ama hem yaptığım işten zevk alıyorum hem de müşterilerin teşekkür etmesinden keyif duyuyorum" diye konuştu.

Nursena TANRIVERDİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
aydin  cicekli
aydin cicekli - 1 ay Önce

yeri nerede acaba tam adresini verebilirmisiniz acaba

nazmi yılmaz
nazmi yılmaz - 1 ay Önce

iş adresiniz neresi abim.0

Nezahat taner
Nezahat taner - 1 ay Önce

Ustamızın yeri nerde acaba

Kadir yılmaz
Kadir yılmaz - 1 ay Önce

Ustanın adresini istiyorum

Necati özçınar
Necati özçınar - 1 ay Önce

Adam birde adres telefon yazar

Cuma helvacı
Cuma helvacı - 1 ay Önce

MaşAllah maşAllah dayıma Allah ömrünü uzun eylesin inşAllah

Necati topbaş
Necati topbaş - 1 ay Önce

Adresi var mi acaba

Mustafa Haskaraman
Mustafa Haskaraman - 1 ay Önce

Ustamız kayseri hunat cami arkası


SIRADAKİ HABER

banner310