2022 Haziran ayında Büyükşehir ile hayırseverler Erkut Korkmaz, Şadi Korkmaz ve Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun arasında imzalanan protokol doğrultusunda Bünyan ilçesinde bulunan Abdurrahman Gazi Türbesi restorasyon çalışmasına başlanmıştı. Türbe restorasyonunun tamamlandığı açıklandı.

‘DÖRT BİR KÖŞESİ TARİHİ ZENGİNLİKLERLE DOLU ŞEHİR’

Restorasyon çalışmasıyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Dört bir köşesinde tarihi zenginliği bulunan Kadim kent Kayseri’mizin Bünyan ilçesi Samağır Mahallesi’nde yer alan ve kültürel mirasımızın önemli eserlerinden biri olan Abdurrahman Gazi Türbesi’ni, kentin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan bir anlayışla hayırsever işbirliğinde restore ederek, yeniden ayağa kaldırdık. Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak 2022 yılı içerisinde proje çalışmaları tamamlanan türbenin restorasyon yapımına ilişkin restorasyon uygulama çalışmalarına başladık ve restorasyon çalışmalarını yıl sonunda tamamladık” diye konuştu.

Türbenin mimari özellikleri hakkında da bilgi veren Büyükkılıç, “Abdurrahman Gazi Türbesi’nin mimari yapısı, kütle olarak kubbeye kadar iki kademede yükselen, birinci kademede kareye yakın bir şemadan ikinci kademede sekizgene geçilen yapının üst örtüsü kubbeyle sonlanıyor. Herhangi bir kitabesi bulunmayan türbe yapının 13’üncü yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor” şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi