Sinan Ateş Davasının Seyri Değişebilir Sinan Ateş Davasının Seyri Değişebilir

Retrofiti (gelişkin donanım veya özelliklerle donatmak suretiyle yenilemek) 4'üncü A400M uçağının Türk Hava Kuvvetlerine teslim töreni gerçekleştirildi. Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Atilla Gülan, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AİRBUS Türkiye Başkanı Simon Ward, Askeri Fabrikalar Genel Müdürü İmdat Ersoy, Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT) Esad Akgün ve askeri personel katılım sağladı.

Ticari, ekonomik ve askeri anlamda güzel bir adım atıldığını dile getiren Bakan Akar, “Bu bizim için güzel bir adımdı ve inşallah bunun da devamı gelecek. Bu A-400M uçaklarının retrofit anlaşmasını Ekim 2019 yılında burada imzalamıştık. Bu anlaşma çerçevesinde 3 uçağımızın Hava Kuvvetlerine teslimi gerçekleştirildi. Dünyada sadece 4 merkezde yapılabilen ve en gelişmiş kargo uçaklarından biri olan A400M uçağının retrofit işlemlerinin Kayseri 2’inci Hava Bakım Fabrikasında gerçekleştirilmesi bizim için ayrıca gurur meselesi. Özellikle dünyanın önde gelen havacılık firmalarından olan Airbus ile yapılan anlaşmayla fabrikamız ilave yetenekler kazanmış. Türkiye’de öncü bir sanayi şehri olan Kayserimizde teknoloji ve üretim merkezi olma yolunda da önemli bir adım atılmıştır. İnanıyoruz ki önümüzdeki dönemde dost ve müttefik ülke uçaklarının retrofit işlemleri de inşallah fabrikamızda gerçekleşecek. Bu şekilde ülke ekonomisine çok daha fazla katma değer sağlamış olacağız. Yardım faaliyetleri, tahliye operasyonlar, askeri hareketler, personel ve malzeme nakli gibi geniş bir çerçevede kullanılan A400M uçakları en son deprem felaketinde de büyük bir fayda göstermiştir. Retrofit işlemlerinin kalite standartlarına uygun olarak sıfır hata ile gerçekleştirilmesi teknolojisiyle, mühendislik alt yapısıyla fabrikamızın ve personelimizin yeteneklerini bir kez daha ortaya koymuştur. Amacımız Türkiye Yüzyılında savunma sanayimizi küresel ölçekte etkin, yerli ve yenilikçi bir anlayışla inşallah en üst seviyeye ulaştırmak için gayret gösteriyoruz. Ülkemiz artık kritik teknolojilerin pazarı değil üretim üstü haline gelmiştir. Savunma ve güvenlik alanında atılan her adım, her proje uluslararası pazarda önemli bir aktör haline gelen Türkiye’nin gücünü simgelemektedir” ifadelerini kullandı.

10 uçağın hava kuvvetleri komutanlığına kazandırıldığını söyleyen Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Atilla Gülan, “Hava Kuvvetleri Stratejik ulaştırma yeteneğine verdiği önemin gereği olarak 1985 yılında başlayan  A400M programını 1988 yılında katılmış 6 ortak ülkeden biri olarak geliştirme faaliyetlerin de yer almış Tuğgeneral rütbesinde bende proje yönetim daire başkanı olarak bir fiil projenin içinde de 2 sene çalışmış birisi olarak ilk uçakta bu çalışmaların sonucunda 2014 yılında envanterimize girdi. Toplam 10 adet uçak şuan hava kuvvetleri komutanlığı envanterine kazandırıldı. Envantere girdiği tarihten bugüne kadar Türk Silahlı Kuvvetlerine verilen her türlü görevin icra edilmesinde büyük rol oynayan A400M uçağı aynı zamanda insani yardım faaliyetlerinde ülkemiz bayrağının pek çok coğrafya da dalgalanmasını da sağlamıştır. Özellikle deprem felaketi sonrasında A400M uçağı arama kurtarma birliklerini bölgeye süratle ulaştırılmasında kullanılmıştır” şeklinde konuştu.

‘EN DÜŞÜK MALİYET EN YÜKSEK KALİTE VE EN KISA ZAMAN PRENSİBİ’

Askeri Fabrikalar Genel Müdürü İmdat Ersoy, ise “2. Ana Hava Akım takvimimizde gerçekleştirilen retrofik faaliyetleri içerisinde bugün 4’üncü uçağımızı yerli ve milli imkânlarla yine hem zamanından önce hem de en iyi kalevide hava kuvvetleri komutanlığımıza teslim edilmesinin onur ve gururunu yaşıyoruz. Bu faaliyet kapsamında 4179 adet operasyon hatasız bir şekilde uluslararası standartlarında gerçekleştirmiştir” dedi.

Kayseri, retrofit konusunda dünyada önemli bir üs olma hürriyetini elde ettiğini ifade eden Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT) Esad Akgün, “Burada retrofiti yapılan ve plana göre 6 ayda teslimi beklenen A400M uçağını da planlanan tarihten 2 ay önce yani 4 ayda başarıyla teslim etmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu proje kapsamında Hava Kuvvetleri komutanlığımızın envanterindeki toplam 9 adet A400M uçağının retrofit işlemlerini diğer tüm projelerimizde olduğu gibi en düşük maliyet en yüksek kalite ve en kısa zaman prensibi ile 2025 yılının temmuz ayına kadar tamamlamayı hedeflemekteyiz. Bu proje kapsamında Kayseri dünya da A400M uçaklarının retrofiti konusunda Airbus’ın kendi tesisleri dışındaki ilk ve tek merkezi olmayı kazanmış. Ve dünya havacılık sektörünün önemli üslerinden birisi olma hürriyetini elde etmiştir” diye konuştu.