Depremde vatandaşların yanında olması gereken Kızılay’ın para ile çadır satmasının yankıları sürerken Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin depremzedelere para ile mezar sattığı iddiası gündeme geldi.

Depremde iki çocuğu ve eşini kaybeden bir yurttaşın isyanını dile getiren CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “Depremin ilk günü Elbistan’daydım, çok büyük acılara tanıklık ettim, yüreğim acılarla dolu. Kızılay’ın çadır satma skandalından sonra ‘Daha kötüsü ne olabilir ki?’ diye düşünürken acılı bir babanın anlattıkları kanımı dondurdu. Bakın, acılı baba ne diyor: ‘Vekilim, depremde eşimi ve 2 çocuğumu kaybettim. Tam 9 gün sonra cesetlerine ulaşabildim. Defin için Kayseri’ye getirdim. Kayseri Büyükşehir Belediyesinin uygulaması kadar hiçbir şey canımı yakmadı. Benden mezarları için para istediler. Depremzede olduğumu, her şeyimi kaybettiğimi söyledim. ‘Kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.’ dediler. ‘Peki, acımı kaça böleceksiniz?’ diye sordum. İstersem on iki taksit yapabileceğini söylediler.’ Ben bir milletvekili olarak yanıt veremedim. Şimdi Cumhur İttifakı’na soruyorum: Depremde eşini ve iki çocuğunu kaybeden baba, acısını tek taksitle ödemiş. Siz bu babanın hakkını kaç taksitle ödemeyi düşünüyorsunuz?” diye konuştu.

ÖZÜR DİLEDİ

Söz konusu şok skandalın patlak vermesinin ardından gelen tepkiler üzerine Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise kişisel sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunarak özür diledi.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ OLAYI DOĞRULADI

Başkan Büyükkılıç paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

''Zafer Karataş kardeşimizin depremde kaybettiği ailesinin defni için belediyemizde görevli Mezarlık personelinin 825 TL resmî ücret aldığını öğrendim. Derhal Zafer Karataş beyi şu anda bulunduğum Elbistan İlçemizden arayarak şahsım ve belediyemiz adına kendisinden özür diledim. Depremin ilk gününden beri depremden etkilenen tüm illerimizde yaraları sarmak için ekiplerimizle var gücümüzle çalışıyoruz, bu üzücü uygulamayı yapan personelimiz hakkında derhal soruşturma başlattığımın bilinmesini isterim” dedi.

HABER: ALİ TÜRKASLAN