Kayseri’de Melikgazi İlçesine bağlı Yıldırım Beyazıt Mahallesi Öğüt Sokak üzerindeki bir inşaatın çatı katında meydana gelen olayda, aynı okulda okuyan 8. Sınıf öğrencisi S.D. (12), arkadaşı T.Ş. (13) tarafından bıçaklanarak hayatını kaybetmişti.

Yaşanan olayın ardından açıklama yapan CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, kentteki suç oranlarına işaret etti.

“Kayseri’de kadın cinayetleri, akran zorbalığı, gasp olaylarının arttığını, bu olaylarla ilgili haberleri üzüntüyle takip ediyoruz” diyen Genç, “Şiddet olaylarının artık çocuklarımıza kadar indiğini görüyoruz. Kayseri’ye ‘huzur şehri’ diyen yetkililer yaşanan olaylar için önlem almalı” şeklinde konuştu.

Kayseri Asayiş Şube Müdürlüğü’nün Kasım ayı suç raporuna da dikkat çeken Genç, “Kasım ayında Kayseri’de toplam 804 şüphelinin emniyet güçleri tarafından yakalandığı açıklandı. Emniyet güçlerimize özverili çalışmaları için teşekkür ediyoruz. Ancak bu sayı bize başka bir noktayı da işaret ediyor. Kayseri’de asayiş olayları her geçen gün artıyor. Daha önce adli bir vakaya karışmış vatandaşlarımızı topluma kazandırmadığımız, çocuklarımıza iyi bir gelecek sunmayıp onların suça teşvik edildiği ortamı bertaraf etmediğimiz bir ortamın varlığı hepimize sorumluluk yüklüyor” derken, “Burada ailelerle, devlet yetkilileriyle, yerel yöneticilerle ve eğitim kurumlarımızla topyekûn bir seferberlik oluşturmalıyız” ifadelerini kullandı.

Kayseri Sarız'a 178 Adet Yeni Sosyal Konut Kayseri Sarız'a 178 Adet Yeni Sosyal Konut

‘UYUŞTURUCU OKULLARIN ÖNÜNDE SATILIYOR’

Uyuşturucu kullanımının Kayseri’de arttığını, bu artışın en büyük nedenlerinden birinin Afganistan ve Suriye’den kente gelen düzensiz göçmenlerin olduğunu belirten Genç, “Artık uyuşturucu satıcıları lise çağındaki, ortaokul çağındaki çocuklarımızı zehirliyor. Okulların önünde uyuşturucu satmaya kadar vardılar. Biz ‘sınır namustur’ derken işte tam da bunu kastediyorduk. Siz sınırlarınızı korumazsanız, ne olduğu kim olduğu belli olmayan milyonlarca düzensiz göçmeni ülkenize sokarsanız bu olayları da yaşamak zorunda kalırsınız. Türkiye maalesef uyuşturucu satıcıları için hem bir pazar hem de rota olmuştur. Çocuklarımızın zehirlenmesine gönlü razı olmayan kim varsa bu olaya tepki göstermeli” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi de veren CHP’li Genç, Bakan Yerlikaya’ya şu soruları yöneltti:

1-    Kayseri ili genelinde 2023 yılında yetkili birimlere intikal etmiş kasten yaralama ve ölümle sonuçlanmış ihbar sayısı kaçtır?

2-    Kayseri ili genelinde 2023 yılında yetkili birimlere intikal etmiş nitelikli dolandırıcılık ihbar sayısı kaçtır?

3-    Kayseri ili genelinde 2023 yılında yetkili birimlere intikal etmiş kadın cinayeti, kadına şiddet vakası sayısı kaçtır?

4-    Kayseri ili genelinde 2023 yılında yetkili birimlere intikal etmiş hırsızlık ihbar sayısı kaçtır?

5-    Kayseri ili genelinde 2023 yılında yetkili birimlere intikal etmiş uyuşturucu satışı ihbar sayısı kaçtır?

6-    Söz konusu suçlara ilişkin kaç şüpheli hakkında işlem yapılmıştır?

Editör: SELAHATTİN KARAKOÇ