Başkan Gülsoy mesajında, "Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) yeryüzüne teşrifi vesilesiyle bir Mevlid Kandili’ni daha idrak ediyor olmanın manevi mutluluğu içindeyiz. " dedi.

“PEYGAMBER EFENDİMİZ HİKMETİN GÜNEŞİDİR”

Başkan Gülsoy mesajında şu ifadelere yer verdi:

23 Nisan Cumhuriyetin, Demokrasinin Temellerinin Atıldığı Bir Gündür 23 Nisan Cumhuriyetin, Demokrasinin Temellerinin Atıldığı Bir Gündür

“İnsanlığın karanlığa boğulduğu bir anda Cenab-ı Allah’ın nuru ve rahmeti olarak gönderilen Peygamber Efendimiz, dünyanın üzerine bir güneş gibi doğmuş, tebliğ ettiği son din İslamiyet insanlığın kurtuluş reçetesi olmuştur. Üstün ahlakı ile; Peygamber Efendimiz hidayetin şafağıdır, hikmetin güneşidir, kemale ermenin, kendini bilmenin, kalple dil arasındaki tutarlılığın özü, iman dünyamızın rehberi, var oluşumuzun sırrına vakıf olmuş Allah sevgilisidir. Hayat tarzı ve yaşam biçimi olarak tüm insanlığa örnek olan Efendimiz; iyiliğin, güzelliğin, cömertliğin, ilkeli, ahlaklı ve adaletli oluşun emsalsiz şahsiyetidir. Peygamber Efendimizi hakkıyla tanımak; güzel ahlakı, kardeşliği, ahde vefayı, merhameti, dostluğu, cesareti, adaleti, erdemli davranışı, başkasının iyiliği için çalışmayı, Allah’a kulluğu, gerçek manada özgürlüğü anlamak demektir. Bugün yeryüzü onun getirdiği değerlerle buluşursa insanlık huzuru yaşayacaktır. Dünyayı, İslam’ın şefkat, merhamet, hakkaniyet, güzel ahlak ve bir arada yaşama ilkeleriyle tanıştırmak ise son Peygambere ümmet olmanın onurunu yaşayan müminlerin iman ve kulluk sorumluluğudur. İçinde bulunduğumuz çağda da, O'nun öğütlerine, telkinlerine her zamankinden daha çok ihtiyaç duymaktayız. Bizde yaptığımız her işte hakkı ve hakikati gözetme noktasında gayret gösteriyoruz. Kutlu yolculuğun elçisi Efendimizin yolundan giderek, Allah rızasını kazanmak ve peygamberimizin şefaatine nail olmak için çalışıp dualarla kapısına varmalıyız. Bu nedenle Mevlid Kandili O'nun getirdiklerini anlamak için önemli bir fırsattır. Her bakımdan kıvranan insanlığa, verdiği mesajlarla sıkıntılardan çıkış yolunu gösteren Peygamberimiz, günümüz insanına da kurtuluş reçetesini en güzel örnekleriyle vermiştir. Müslümanlar olarak sevgili Peygamberimizi ve onun mesajını her yönüyle doğru tanımalı, insanlığa doğru tanıtmalıyız. Müslümanlar için güzelliklere erişme, af ve mağfirete ulaşmanın vesilesi ve en kutlu yolu olan bu gecenin birlik ve beraberliğimize, dirlik ve düzenimize vesile olması temennisiyle; tüm İslam aleminin Mevlid Kandilini kutluyorum. Mevlid Kandilinin tüm dünyaya önce sağlık, ardından da barış, bereket ve huzurlar getirmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum. Peygamberimiz Hz. Muhammed’i (S.A.V) salat-u selam ile yad ediyor, şefaatine nail olmayı diliyorum. "