Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, yaptığı çalışmalarla suyun doğru kullanılması, tasarruf tedbirleri gibi konularda önemli çalışmalara imza atarken bunlardan bir tanesi de yağmur ve kar sularının değerlendirilmesi uygulaması olan ‘yağmur hasadı’ oldu.  Bu kapsamda 2023 yılında geride kalan 10 ayda 190 adet çökertme baca yapılarak yağmur ve kar sularının yer altına yönlendirilmesi yapıldı.

“ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE”

Kocasinan’da İlkokullar Arası Ödüllü Satranç Takım Turnuvası Başladı Kocasinan’da İlkokullar Arası Ödüllü Satranç Takım Turnuvası Başladı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, kent genelinde muhtelif bölgelerde gerçekleştirilen proje sayesinde geri dönüşüm anlamında önemli bir kazanım sağladıklarını ifade ederek şunları kaydetti: “Yağmur ve eriyen kar sularını yer altı sularına kazandırmak amacıyla KASKİ’miz tarafından çökertme baca uygulaması çölleşme ve kuraklıkla mücadele yöntemlerinden birisi olarak kullanılıyor. ‘Yağmur hasadı’ olarak da bilinen yöntem ile yılın ilk yarısında şehrin muhtelif yerlerinde toplam 190 adet çökertme baca yapılarak yağmur sularının yer altına yönlendirilmesi sağlandı. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 230’a çıkarmayı hedefliyoruz.”

Editör: SELAHATTİN KARAKOÇ