Kayseri Barosu’ndan Avukat Cinayetlerine Tepki Kayseri Barosu’ndan Avukat Cinayetlerine Tepki

Kayseri’de ‘Zenginleştirilmiş Bitki Çeşitliliği ile Arıcılığın ve Yenilikçi Arı Ürünlerinin Yaygınlaştırılma Projesi’ kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle arıcılığı geliştirmek ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla ortaya konulan projede 2023 yılı kovan dağıtımı gerçekleştirilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 12 Temmuz Çarşamba günü gerçekleştirilecek tören ile Kayseri’de arıcılık faaliyeti yapan arıcılara 800 adet arılı kovan desteği sunularak 2 milyon 260 bin liralık katkı sağlanacağını ifade etti.

ARTAN DESTEKLER İLE TOPLAM 2 MİLYON 690 BİN TL’LİK YATIRIM

Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılında toplam 430 bin TL değerinde toplam 420 adet arı kovanı desteğinde bulunduğunu, 2023 yılında ise desteğini arttırarak 800 kovana çıkardığını belirten Başkan Büyükkkılıç, “Büyükşehir Belediyesi’nin son iki yıl içerisindeki arıcılık desteği toplam 1220 kovan ile 2 milyon 690 bin TL’ye yükseldi” dedi.

Projenin, Kayseri’de aracılığın daha fazla gelişmesi adına ortaya konulduğunu söyleyen Büyükkılıç, “Çiçek çeşitliliği yönünden zengin iller arasında olan ve mevcut çiçek potansiyeli arıcılık için sağlam bir temel oluşturmakta olan Kayseri’de aracılığın daha da fazla gelişmesi adına ortaya konulan proje ile bölgede arıcılık faaliyetlerinin yürütülmesi neticesinde arıcılığın ekolojik dengeye sağlayacağını, çevreci bir tutum izlenmiş olması ile tozlaşmaya katkısından dolayı bitkisel üretimde de olumlu artışların meydana geleceği öngörülüyor” diye konuştu.

PROJE, KAYSERİ’DEKİ 7 İLÇEDE UYGULANDI

Projenin Kayseri’de 7 ilçede uygulandığını vurgulayan Büyükkılıç, “Arıların özellikle çevresel boyutta belirgin faydalarının olduğunu açıklayan çok sayıda literatür bulunduğu ve arıların biyolojik çeşitliliğin artmasında, korunmasında hatta birçok bitkinin neslinin devam ettirilmesi konusunda önemli rol oynadığı bilinirken, bu doğrultuda projenin de çevreye yararlar sağladığı düşünülüyor. Bu kapsamda Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da arıcılık faaliyetlerine destekleri devam ediyor. Hibe şeklinde gerçekleşen projenin destekleri sayesinde hem arı üreticiliği yapma konusunda isteklileri arıcılığa teşvik etmek, hem bölge halkının donanımlı birer çiftçi olması hem de bölgenin istihdamına katkı sağlamak hedefleniyor. Bu anlamda ise proje, Kayseri’de Özvatan, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Talas, Pınarbaşı ve Sarız olmak üzere 7 ilçede uygulandı” ifadelerini kullandı.