Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri Üniversitesi’nin ardından Erciyes Üniversitesi tarafından AKP Milletvekili adayı Hulusi Akar’a konferans adı altında siyasi propaganda yaptırılmasına tepki gösterdi. AKP’nin günden güne eridiğini ifade eden Arık, “Hulusi Akar ne anlatacak? Sınırlarımızı nasıl kevgire döndürüp Türkiye’yi mülteci cennetine döndürdüğünü mü anlatacak? Seçimlere 6 gün kalmışken, Milli Savunma Bakanlığı kisvesi altında siyaset yapıp, hem kahraman ordumuzu hem de üniversiteleri AKP’nin kirli siyasetine alet etmeyin.” diye konuştu.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, AKP Milletvekili adayı Hulusi Akar’ın üniversitelerde konferans adı altında siyasi propaganda yapmasına tepki gösterdi. AKP’nin hükümet ile devlet arasındaki ayrımın farkına varamayan, Türkiye Cumhuriyeti’ni bir parti devleti gibi gören bir anlayışa sahip olduğunu ifade eden Arık, 14 Mayıs’ta bu zihniyetin tarihin çöplüğüne atılacağını söyledi. AKP’nin günden güne eridiğini ifade eden Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Hulusi Akar ne anlatacak? Sınırlarımızı nasıl kevgire döndürüp Türkiye’yi mülteci cennetine döndürdüğünü mü anlatacak? Seçimlere 6 gün kalmışken, Milli Savunma Bakanlığı kisvesi altında siyaset yapıp, hem kahraman ordumuzu hem de üniversiteleri AKP’nin kirli siyasetine alet etmeyin. Siz bugün AKP’nin milletvekili aday adayısınız.  Üniversiteler, devlet kurumları AKP’nin çiftliği değildir. AKP de devlet değildir. 15 Mayıs’ta bu Türkiye bu parti devleti zihniyetinden kurtulacak, üniversiteler bilim yuvası olarak gerçek hüviyetine kavuşacaktır.”

Üniversite rektörlerine de seslenin Arık, “AKP ile üniversiteler bilim yuvası olmaktan çıkarak, AKP’nin yandaşlarına makam ve mevki kapısı haline geldi. Üniversitelerin, fakültelerin yönetimleri AKP’lilerin akrabalarıyla dolduruldu. Onlar da bugün haksız bir şekilde oturdukları koltukların diyetini ödemek için koskoca akademisyenleri adeta ilkokul öğrencilerine yoklama yapar gibi AKP toplantısına getirmeye çalışıyor. Yazık, gerçekten çok yazık. Ama bu saltanatın da sonu geldi. Halkın iktidarında üniversiteleri AKP’nin kirli siyasetine alet eden, torpilli rektörler yerine üniversite hocalarının, öğrencilerinin oylarıyla seçilen liyakatli isimler rektör olacak, dekan olacak.”

Gürer: “Seyyar Satıcılar Sosyal Güvenlik Sistemine Dahil Edilmeli” Gürer: “Seyyar Satıcılar Sosyal Güvenlik Sistemine Dahil Edilmeli”