CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ancak belediyenin işletmesini özel bir şirkete verdiği meyve ve sebze halindeki dükkan kiralarına 2018-2021 yıllarda arası için fiyat farkı, önümüzdeki dönem içinse yüksek oranda zam yapıldı.

Büyükşehir belediyesiyle yapılan ve 2018-2021 yılları arasındaki kira indiriminin Sayıştay tarafından iptal edilmesinin ardından 3 yıllık süre için dükkan kiracılarından yüzde 148 zam yapılarak 53 bin TL geçmiş dönem farkı alındı. Bununla birlikte yeni dönem kiralarında yüzde 49,41’lik Üretici Fiyat Endeksine ek olarak yüzde 5 sözleşme zammıyla birlikte toplamda yüzde 54,41 zam yapıldı.

Yapılan zamma tepki gösteren hal esnafı ise yüksek zamlardan şikayetçi. “Daha önce 8 bin 500 TL olan kiram, 18 bin TL’ye yükseldi” diyen hal esnafı, “Tamamen mağdur olduk. Enflasyonu düşüreceğiz diyenler bugün bize süpriz bir gol attı. Kendi aralarında imza atıp iş bitirmeye çalışıyorlar. Biz bu kiraları ödeyemeyiz” ifadelerini kullandı.

Menduh Uzunluoğlu İle Pınarbaşı İlçemiz Yola Devam Diyecektir Menduh Uzunluoğlu İle Pınarbaşı İlçemiz Yola Devam Diyecektir

Hal esnafını ziyaret eden CHP Kayseri Milletvekili ve CHP Ekonomi Masası Üyesi Aşkın Genç ise, “Bugün iktidar yetkilileri her konuşmalarında enflasyonla mücadele edileceğini ifade ediyor. Bir kentin meyve sebze halindeki dükkanlara olmayacak zam yaparak mı enflasyonla mücadele edeceksiniz. 2 ay önce 8 bin 500 TL kira veren esnafımız bu ay 18 bin TL kira verecek. Böyle bir zam nerede görülmüş? Enflasyon işte bu yüzden her geçen ay yükseliyor. Siz maliyetleri düşürmezseniz, ona göre tedbir almazsanız enflasyon yükselmeye devam eder” ifadelerini kullandı.

Esnafın geçmişe dönük de kira farkı ödeyeceğini belirten CHP’li Genç şöyle konuştu:

 “2022 yılı için yüzde 80 olarak belirlenen zam iptal edildi, yüzde 148 oranında yeni zam yapıldı. Tüm esnaftan da bu dönem için kira farkı alındı. Her esnafımız dükkan başı 53 bin TL kira farkı ödedi. Alınan kararla aynı ay içinde esnafımızın kirası iki kez zamlanmış oldu. Burada ne haktan ne de hukuktan bahsedebiliriz. Kayseri Büyükşehir Belediyesi hal bölgesini özelleştirdi. Ancak yine de burası kamuya ait bir alan. Burada öncelik kamu faydasıdır. Ancak bugün hal esnafına uygulanan zam ne kamu faydasını içeriyor, ne de enflasyonla mücadeleyi.”