MERSİNLİ  ESNAFIN FISTIK İSYANI MERSİNLİ ESNAFIN FISTIK İSYANI

Cumhuriyetin 100’üncü yılı sebebiyle Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği (KİGDER) tarından ‘Daha Nice Yüzyıllara’ konseri gerçekleştirildi. Erciyes Kültür Merkezi (EKM)’de gerçekleştirilen programa Talas Kaymakamı Yaşar Dönmez,

Kayseri Baro Başkanı Ali Köse, siyasi parti ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program kapsamında konuşan KİGDER Başkanı Dr. Sema Karaoğlu, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlamak için buradayız ama biz KİGDER olarak her yıl Cumhuriyet Bayramını geleneksel olarak kutluyoruz. Bu yıl çok daha önemli. Konserimiz daha önce olacaktı ama İsrail’in Gazze’yi bombalamasıyla milli yas ilan edildi. Bu nedenle konserimiz ertelendi.

Ardından salonların uygun olmaması nedeniyle 3-4 kez konserimiz iptal edildi. Cumhuriyeti kutlamamız gerekiyor. Çünkü biz çok bedel ödedik. Bu cumhuriyeti kolay kurmadık. Bundan tam 100 yıl önce başlayan yolculuğumuz, yüz binlerce insanımızın kaybıyla, şehitlerin kanıyla sulandı bu topraklar. Biz mazlum milletlere örnek olduk. Asrın lideri dediğimiz Mustafa Kemal Atatürk bugün hala yaşayan ve onun önderliğinde kurulan bu cumhuriyeti kutlamak zorundayız ki; tarihimizi unutmayalım. Başkalarının acısına tabi ki yanıyoruz insan olarak ama kendi tarihimizi asla ihmal ederek inkar etmemeliyiz. Bu kutlamalar tarihi anmak için çok önemlidir. Bütün ülke toprakları işgal altındayken vatan topraklarını yeniden vatan yaptık. Bugün Anıtkabir’e akın akın insanlar gidiyorsa Atatürk’ün fikirleri hala yaşıyor. 85 yıl sonra yarın onu tekrar anacağız” ifadelerini kullandı.

Editör: SELAHATTİN KARAKOÇ