Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Kayseri ilinde 54.020 dekarlık zirai arazinin basınçlı borulu sistemle sulanmasını sağlayacak olan “Kayseri Bünyan Elbaşı-Karadayı Sulaması” inşaatında çalışmaların hızla devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Projenin tamamlanmasıyla birlikte, Kayseri ilinde bulunan 54.020 dekarlık tarım arazisinde modern borulu sistem ile sulama yapılacaktır. İş kapsamında bugüne kadar 205 km boru döşenmiş olup, kalan 7 km borunun döşenerek işin tamamlanması hedeflenmektedir. Projenin tamamlanması ile birlikte, bölgede ürün çeşitliliği artacak ve tarıma dayalı sanayi gelişerek bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine katkı sağlanacaktır.” dedi.

Ünlü İlahiyatçı Yusuf Kavaklı Hayatını Kaybetti! Ünlü İlahiyatçı Yusuf Kavaklı Hayatını Kaybetti!

Bünyan Elbaşı Karadayı Sulaması işi kapsamında;

Günümüz itibariyle toplamda toplam 135 km HDPE borunun tamamı döşenmiş, 77 km CTP borunun 70 km’si döşenmiştir. Geriye kalan 7 km CTP borunun döşeme imalatı devam etmektedir. Toplam 1100 adet sanat yapısından 950 tanesinin imalatı tamamlanmış, geriye kalan 150 tanesinin beton imalatları devam etmektedir. 126 km tahliye kanalının 60 km si açılmış, 191 adet menfez ve kavşut yapısının 92 tanesi yapılmış, 140 km ulaşım yolunun 130 km’si yapılmıştır. Günümüz itibariyle fiziki olarak % 82 seviyesinde gerçekleşme sağlanmıştır.

Editör: SELAHATTİN KARAKOÇ