Ek zam ile SSK Bağ-Kur emekli maaşı zammı yüzde 49,25’e çıkarıldı, en düşük emekli maaşı 7500 liradan 10 bin liraya yükseldi. Karar Meclis’ten geçerken ek zam kanunu Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi. Resmi Gazete’de yayımlanarak devreye alınacak yeni emekli maaşı zammı düzenlemesi onu takip eden hafta itibarıyla tüm Bağ-Kur SSK emeklilerinin hesaplarına geçecek. Memur emeklileri ise maaş farklarını almaya başladı.

Yapılan tüm bu artışlar milyonlarca emekli tarafından yetersiz bulmuştu. Ancak yaklaşan Mart ayındaki yerel seçimler öncesi emekliye 4 bin TL seyyanen zam, en düşük emekli maaşının 17 bin TL olacağı yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

FATİH ALTAYLI’DAN İDDİALI EMEKLİ ZAMMI ÇIKIŞI

FATİH ALTAYLI’DAN İDDİALI EMEKLİ ZAMMI ÇIKIŞI

Gazeteci Fatih Altaylı da yaklaşan yerel seçimler öncesi AK Parti’nin İstanbul Adayı Muray Kurum ve Ankara Adayı Turgut Altınok emekli maaşı zammı için verdiği vaatleri değerlendirdi. ‘Seçim yaklaştıkça emeklilere zam üstüne zam gelme ihtimali çok kuvvetli’ dedi.

“YÜZDE 30-40 ZAM YAPILABİLİR”

“YÜZDE 30-40 ZAM YAPILABİLİR”

Otizmli Öğrencilerin  Karne Sorunu Çözüldü Otizmli Öğrencilerin Karne Sorunu Çözüldü

Yüzde 49,25’lik zammın ve en düşük emekli maaşının 10 bin lira olmasının emekliler arasında yetersiz bulunduğunu vurglayan Fatih Altaylı şunları dile getirdi:

“Emekliler arasında bir keyifsizlik olduğu, emeklilerin bazılarının kızgın olduğu falan muhakkak rapor ediliyor.

Ve seçimi kazanmak için onlara gerekirse seçime 1 hafta kala yüzde 30 yüzde 40 zam daha yapılabilir yani. Hiç kuşkun olmasın.

Merkezi hükümete sahip olmanın avantajı bu. Seçim ekonomisi uygulayabiliyorsun. İster yerel, ister genel, ister Cumhurbaşkanlığı olsun. Bunu uygulama şansları var.”

İSTANBULLU EMEKLİYE 2500 TL

İSTANBULLU EMEKLİYE 2500 TL

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Murat Kurum, "İhtiyaç sahibi emeklilerimiz için her ay İstanbul Kartlarına 2 bin 500 lira destek ödemesi yapacağız" ifadelerini kullanmıştı.

“EMEKLİLERE HAKLARINI VERECEĞİZ”

“EMEKLİLERE HAKLARINI VERECEĞİZ”

Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Atınok ise, “Emeklilerimize haklarını vereceğiz Ankara’da. Bugün ülkemiz bu hala geldiyse emeklimizin saçındaki, sakalındaki akta, ellerindeki nasırda, yüzlerindeki her kırışıklıkta bu ülkeye hizmet vardır. Başımızın tacıdır” dedi.

Editör: SELAHATTİN KARAKOÇ