banner257

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü Etkinlikleri

Kayseri Valiliği’nce “18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. Yıldönümü” kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü Etkinlikleri

İlk tören Kartal Kavşağı’ndaki Garnizon Şehitliği’nde yapıldı. Şehitlikteki anıta Vali Süleyman Kamçı, Garnizon Komutanı Hv.Plt. Tuğgeneral Ercan Teke, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Yılmaz Üçkan tarafından çelenk sunuldu. Tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı atışı ile devam etti.  Hv. Müh.Teğ.Pelin Kocabaş günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Yılmaz Üçkan da bir konuşma yaparak ülkenin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.  Sema Yazar Anadolu Lisesi Öğrencisi İlayda Dinçkülah’ın “Bir Yolcu” isimli şiiri okuduğu törenin devamında Vali Kamçı, Şehitlik Özel Defteri’ni imzaladı. Vali Kamçı, “ Vatan ve bağımsızlık sevdalısı Kahraman Türk milletinin “ya hep, ya hiç” diyerek varlık ve yokluk mücadelesi verdiği Çanakkale’de yazılan destanın 103. yıldönümünü kutlamanın onur ve gurunu yaşıyoruz” diye başlayan yazısında şunları kaydetti: “ Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Kimi Hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela” dizelerinde ifade ettiği gibi, dönemin sömürge güçleri, milletimizin karşısına güçlü silahlarla ve imkanlarla çıkmışlardır. Maddi imkânların yok denecek kadar az olduğu, maneviyat ve inancın ise en yüksek seviyelere ulaştığı Çanakkale’de zafer; anaların vatana kurban olsun diye saçlarını kınalayarak cepheye gönderdiği ve ölüme korkusuzca yürüyen şanlı ecdadımızın olmuştur. Milli ve manevi değerlerimize tutunarak, birlik ve beraberlikle aşılan bu zorluklar, milletimiz için bugün de yol göstermektedir.15 Temmuz’da ülkemizde yaşanan hain darbe girişimine karşı, milletimizin tüm farklılıklarını bir kenara bırakarak gösterdiği tepki, Çanakkale Zaferi’nde olduğu gibi, vatan söz konusu olduğunda bu milletin kenetlenerek neler yapabileceğinin en güzel örneklerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Bu duygularla, milletimizin “Şehitlerimizi Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 103. Yıldönümünü” kutlarken, varlık ve mevcudiyetimizin mimarı, şanlı tarihimizin kahramanları olan şehitlerimizi ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ahirete intikal etmiş tüm gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, üzerimize düşen görevleri şevk ve azimle yerine getireceğimize söz verirken ülkemizin kıyamete kadar payidar olmasını Yüce Rabbimizden diliyorum.” Daha sonra Vali Süleyman Kamçı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Selçuk Aygün, vali yardımcıları, kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar tarafından şehitlik ziyaret edildi. Kur’an-ı Kerim’in okunduğu ve duaların edildiği şehitlik ziyaretinde Vali Kamçı ile beraberindekiler, şehit mezarlarına karanfil bırakarak şehit yakınları ile yakından ilgilenip duygularına ortak oldular.

DERNEK ZİYARETLERİ

Vali Kamçı, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği’ni de ziyaret etti.  Vali Kamçı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Teke ve Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik ile birlikte gerçekleştirdiği ziyaretlerde, Çanakkale Savaşları ve zaferlerinin Türk milletinin yok olmak üzereyken büyük fedakârlıklarla, yoksulluk içerisinde ne kadar önemli bir zaferi kazanabileceğinin bir göstergesi olduğuna işaret ederek, şehitleri rahmet ve minnetle, gazilerimizi ise şükranla andıklarını söyledi Dernek Başkanı Yılmaz Üçkan ise Vali Kamçı ve beraberindekilerin ziyaretlerinden duydukları memnuniyetleri dile getirerek, “Onur ve gurur günümüzde özellikle Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümünde duyguların üst noktada olduğu günde, bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyoruz” dedi. Vali Kamçı, beraberindekiler ile birlikte Muharip Gaziler Derneği’ni de ziyaret ederek Başkan Osman Balcı ve dernek üyeleri ile bir süre görüştü.

ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERLE BİRLİKTE YEMEK

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. Yıldönümü ve Şehitler Günü ” kapsamında özel bir otelde gerçekleştirilen yemek programında, Vali Süleyman Kamçı,eşi Hanımefendi Ayşe Kamçı ve protokol üyeleri şehit aileleri ve gazilerimizle bir araya geldi. Törende bir konuşma yapan Vali Süleyman Kamçı, “Bundan 103 yıl önce “Çanakkale Geçilmez” diyen atalarımızın yazdığı destanın yıldönümünde şehitlerimizi saygıyla, hürmetle anarken, siz değerli şehit yakınlarıyla bu anlamlı günde bir arada olmaktan büyük bir onur duyduğumu bilmenizi istiyor ve hepinize hoş geldiniz diyorum. Bugün, Çanakkale’de mücadele eden ecdadımızın kahramanlık ve fedakarlıklarını anıp yaşatırken, onlardan aldığımız emaneti korumak ve vatanımızı ebediyete kadar yaşatmak uğruna hepimizin üzerine büyük görev ve sorumluluklar düştüğünün bilincinde ve gayreti içerisinde olduğumuzu ifade etmek isterim. Gerek kurtuluş mücadelemizde gerekse iç güvenlik harekâtında birçok şehidimiz ve gazimiz oldu. Sınır güvenliğimizin temini için son derece önemli olan ve yaklaşık 2 aydır devam eden Afrin Zeytin Dalı Harekatı’nda da ne yazık ki şehit ve gazilerimiz oldu. Devletimiz ve milletimiz için bu önemli operasyonun, zaferle ve muvaffakiyetle sonuçlanmasını Yüce Rabbimizden temenni ediyorum. Vali Süleyman Kamçı ve eşi Hanımefendi Ayşe Kamçı programda şehit aileleri ve gazilerimizle yakından ilgilendiler.  Program İl Müftüsü Doç.Dr. Şahin Güven tarafından yapılan yemek duası ile son buldu.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310