DOĞALGAZ’A DÖNÜŞÜM SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Mahalli Çevre Kurulu'nun hava kirliliğini en aza indirmek amacıyla 36 mahallede doğalgaz kullanımını zorunlu hale getirmesiyle başlayan süreç işliyor. Binaların 30 Ekim’e kadar yakıt sistemlerinin dönüşümlerini tamamlamaları gerekiyor.

DOĞALGAZ’A DÖNÜŞÜM SÜRECİ DEVAM EDİYOR
Kurulun 20.05.2014 tarih ve 299 sayılı kararıyla merkezi ısıtma sistemleri bulunan apartman, site, lojman ile kamu kurum ve kuruluş binalarında katı ve sıvı yakıt kullanımı yasaklanarak alternatif ısınma (doğalgaz, güneş enerjisi vs) sistemlerine geçilmesi zorunlu kılınmıştı.

Alınan karara göre Kocasinan İlçesinde; Hacısaki, Fatih, Sahabiye, Uğurevler, Sanayi, Erciyesevler, Yıldızevler, Cumhuriyet, Fevziçakmak, Mimarsinan, Serçeönü, Örnekevler ve Gevher Nesibe Mahalleriyle Melikgazi İlçesinde; Seyitgazi, Aydınlıkevler, Küçükmustafa, Alpaslan, Gültepe, Yeniköy, Melikgazi, Yeni, Yıldırım Beyazıt, Çorakçılar, Cumhuriyet, Gülük, Hunat, Hürriyet, Kemeraltı, Kiçikapı, Kılıçaslan, Köşk, Osman Kavuncu, Taceddin Veli, Camikebir, Caferbey, Şehit Nazımbey Mahallelerinde önümüzdeki kış katı ve sıvı yakıt yakılması yasaklanmıştı.

30 Ekim 2014'ten sonra katı ve sıvı yakıt kullananlara Mahalli Çevre Kurulu kararı gereğince idari işlem ve para cezası uygulanacak. Ayrıca depolarda tespit edilen kömürler de yed-i emine alınacak.

MAHKEME İTİRAZI REDDETTİ

Öte yandan Mahalli Çevre Kurulu kararına karşı Kayseri Kömür ve Katı Yakıt Satıcıları Derneği ile bir apartmanın kat malikleri tarafından yapılan yürütmeyi durdurma başvuruları da 1. ve 2. İdare Mahkemeleri tarafından reddedildi. Böylece bu kış döneminde, adı geçen 36 mahallede katı yakıt kullanımından doğalgaza geçiş kesinleşmiş oldu.

KAPSAM GENİŞLEYECEK

Bu mahalleler dışında kalan tüm diğer mahallelerde de 31 Ekim 2015 tarihinden sonra doğalgaz kullanımı zorunlu hale gelecek. Böylece bu tarihten sonra şehir içinde kömür ve sıvı yakıt kullanımı sonlandırılmış olacak.
 
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 13:53

ALİ TÜRKASLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310