banner257

Kapadokya IP Günlerinin 3'ncüsü düzenledi

ERCİYES Teknopark Erciyes Teknoloji Transfer ofisi tarafından Kapadokya Uluslararası IP günleri etkinliğinin 3'ncüsü düzenlendi.

Kapadokya IP Günlerinin 3'ncüsü düzenledi
ERCİYES Teknopark Erciyes Teknoloji Transfer ofisi tarafından Kapadokya Uluslararası IP günleri etkinliğinin 3'ncüsü düzenlendi.


Bu yıl 3'ncüsü düzenlenen Kapadokya Uluslararası IP Günleri 2018 etkinliği ile Türkiye’nin fikri mülkiyet hakları konusundaki sorunları ele alınarak çözüme yönelik çalıştaylar yapıldı. Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları ile ilgili sektörün önde gelen uluslararası kurum ve kuruluşlarının da katılım gösterdiği 3 gün boyunca devam eden etkinlikle ilgili açıklama yapan Erciyes Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Murat Doğan ”Kapadokya Uluslararası IP Günlerinin bu yıl üçüncüsünü düzenleyerek çalıştayımızı geleneksel hale getirmiş olduk. Ayrıca bu sene çalıştay içeriğini üç güne çıkartarak iki önemli workshop ekledik. Erciyes Teknopark Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi olarak ülkemizin Fikri Mülkiyet Hakları konusunda oturmuş bir sisteme sahip olmasını ve konuyla ilgili bilinç oluşmasını oldukça önemsiyoruz. Fikri Mülkiyet Hakları bilgi ekonomilerinde teknolojik ilerlemenin sağlanması adına yaratıcı fikirlerin korunması için oldukça önemlidir. Bu sebeple gelişmiş ülkelerin çoğu fikri mülkiyet haklarını yasal süreçlerle koruma altına almışlardır. Fikri Mülkiyet Haklarına verilen önem günümüzde teknoloji transferi, uluslararası ticaret, yatırımlar açısından belirleyici önemli bir etkendir. Diğer yandan fikri ürünlere kolay ulaşılması buluşçuların emeğini tam alamamalarına ve farklı buluşların yapılmasının artmasına engel olmaktadır. Bu da teknolojik anlamda ilerlemenin yavaşlamasına ve ülkelerin büyümesinin önüne geçmeye neden olmaktadır." dedi.


Tüm Türkiye’den 18 teknoloji transfer ofisinden 37 fikri mülkiyet hakları profesyonelinin katılım gösterdiği Kapadokya Uluslararası IP Günleri 2018 sonrasında oluşturulan sonuç raporu ise ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılacaktır.HABER: ALİ TÜRKASLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310