CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, emeklilere bir defaya mahsus verilecek olan 5 liralık ikramiyeden çalışan emekliler ve ziraat odalarına kayıtlı çiftçilerin muaf tutulmasını eleştirdi.  Ziraat odalarına kayıtlı çok sayıda çiftçinin ikramiyeden yararlanabilmek için odalardan istife etmeye başladığına dikkat çeken Gürer, kanun çıktıktan sonra yapılan istifaların bir geçerliliğin olmayacağını vurguladı. 

5 BİN LİRAYI ALAMAYACAK OLAN EMEKLİLER ÜZÜNTÜLÜ 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilere ödenecek 5 bin liralık ikramiyeden çalışan emekliler, ziraat odalarına kayıtlı çiftçiler ve esnaf kesiminin yararlanamayacak olmasının, bu gruplar açısından üzüntü verici olduğunu kaydetti.

EMEKLİ PARAYA İHTİYACI OLMASA ZATEN ÇALIŞMAZ 

İkramiyenin veriliş amacının kıt kanaat geçinen emeklilere bir nebze de olsun destek çıkmak olduğuna işaret eden Gürer, “Ancak çalışan emekliye, ziraat odasına kayıtlı çiftçiye, çalışan esnafa bu ikramiye verilmeyecek. Emekli zaten paraya ihtiyacı olmasa çalışmaz, çitçi de zor şartlar altında geçimini sürdürüyor” değerlendirmesinde bulundu. 

ZİRAAT ODALARINDAN İSTİFA EDİYORLAR AMA NAFİLE…

Çok sayıda çiftçinin kayıtlı oldukları ziraat odalarından istifa ederek, 5 bin liralık ikramiyeden yararlanmayı amaçladıklarını aktaran CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ama kanun çıktıktan sonra yapılan bir istifanın bir anlamı yok. Ziraat adaları üyelerine mesaj gönderiyor; istifa etseniz de ikramiye alamazsınız diye uyarıda bulunuyor ama halen istifalar devam ediyor. Şu anda çok sayıda mağdur bizi arıyor. ‘Çalışmak suç mu, geçimimizi sağlayamadığımız için emekli olduğumuz halde çalışıyoruz. Ama 5 bin liralık ikramiyeden faydalanamıyoruz’ diye dert yanıyorlar” şeklinde konuştu. 

YENİDEN BİR DÜZENLEME YAPILMALI

CHP Birçok İlde Adaylarını Açıkladı: CHP Birçok İlde Adaylarını Açıkladı:

Çiftçilerin ve çalışan emeklilerin 5 bin liralık ikramiyeden muaf tutulmasının kabul edilebilir olmadığını anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ek bir yasa çıkartılarak çiftçilerin ve çalışan emeklilerin yaşadığı bu mağduriyetin giderilmesi gerektiğini kaydetti. 

Editör: SELAHATTİN KARAKOÇ