Gürer: “Mutfak yanıyor ama bankacılık sektörünün işi iyi”

Gürer: “Vatandaş bankalara 10 ayda 282 milyar lira faiz ödedi”

Gürer: “Bankaların karı 10 ayda 486 milyar lirayı geçti”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kredi faizlerindeki rekor yükselişe rağmen vatandaşın çaresizlikten bankalara ve finans kuruluşlarına koştuğunu söyledi. Gürer, 17-24 Kasım haftasında tüketici kredilerinde 13,4 miyar lira, kredi kartı borç bakiyesinde ise 32,3 milyar lira artış olduğunu belirtti. 

Ünlü İlahiyatçı Yusuf Kavaklı Hayatını Kaybetti! Ünlü İlahiyatçı Yusuf Kavaklı Hayatını Kaybetti!

Bankacılık sektörünün bu yılık ilk 10 ayında karlılık oranında rekor üstüne rekor kırdığına dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sektör, yılın ilk 10 aylık döneminde net karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44,7 oranında artırarak 486 milyar liraya kadar çıkardı” dedi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu dönemde kamu bankalarının net karının yüzde 43,6 artarak 119,3 milyar liraya, yerli ve yabancı sermayeli özel bankaların net karının ise yüzde 45 oranında artarak 366,8 milyar liraya kadar çıktığına işaret etti.

VATANDAŞ BANKALARA 282,1 MİLYAR LİRA FAİZ ÖDEDİ 

Vatandaşların bu yıl ocak-ekim döneminde bireysel krediler ve kredi kartı borç bakiyeleri için bankacılık sektörüne 282,1 milyar lira faiz ödendiğini vurgulayan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bankalara ödenen faiz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 91,1 oranında artış kaydetti. Hem borç bakiyelerindeki artış hem de faiz oranlarının yükselmesi vatandaşların faiz yükünü artırıyor. Vatandaşlar giderek gelirinin daha büyük bir kısmını faize ayırmak zorunda kalıyor” değerlendirmesinde bulundu. 

TARIM SEKTÖRÜNÜN BANKALARA BORCU 10 AYDI YÜZDE 67,5 ARTTI 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım sektörünün bankacılık sistemine olan kredi borçlarının da bu yılın ilk on aylık döneminde yüzde 67,5 oranında artarak 551,1 milyar liraya kadar yükseldiğini belirtti. 

Tarım sektörünün kamu bankalarına olan kredi borcunun bu dönemde yüzde 77,1 oranında artarak 468,4 milyar liraya yükseldiğini ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım sektörünün özel bankalara olan kredi borçlarındaki büyümenin ise yüzde 28,2 ile 82,7 milyar liraya yükseldiğini kaydetti. Gürer, “Tarım sektörünün borcunun 2 milyar liralık kısmı, zamanında ödenmediği için bankalar tarafından takibe alınan borçlardan oluşuyor” dedi.

EKONOMİ İYİ YÖNETİLMİYOR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ekonomik krizin mutfaklarda yangına sebep olduğu bir dönemde, bankaların karlılıkta rekor kurmasının, bir kesimin bir eli yağda bir eli balda, geniş kesim ise yoksullukla mücadele savaşında dedi.

VATANDAŞ KAZANCININ ÖNEMLİ KISMINI FAİZE YATIRIYOR 

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, “Vatandaş borçla yaşamaya mahkûm. Faiz artışına karşın bankalara borçlanıp ücreti alınca da koşup gelirinin önemli bir kısmını borcu kapatmaya ve tüketici kredisi ya da kredi kartıyla ilgili olarak faize ödemek zorunda kalıyor. Memur da esnafta işçi de çiftçi de aynı şekilde bankalara kolunu kaptırmış durumda. Bankalar kar üstüne kar yaparken, vatandaş aldığı maaşın, kazandığı paranın önemli bir kısmını borç ile ödeyemediği süreçte faize yatırmak zorunda kalıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Gürer, “Vatandaşların bankalar ve finans kuruluşlarına olan bireysel kredi ve kredi kartı borç bakiyesi, kredi faizlerindeki rekor artışa rağmen yükselişini sürdürüyor. Bankaların bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle vatandaşlardan olan alacaklarının bakiyesi 17 – 24 Kasım haftasında 45,6 milyar lira artarak 2 trilyon 523 milyar liraya kadar yükseldi. Vatandaşlar bu yıl ocak-ekim döneminde bireysel krediler ve kredi kartı borç bakiyeleri için bankacılık sektörüne 282,1 milyar lira faiz ödediler. Bankalara ödenen faiz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 91,1 oranında artış kaydetti.  Vatandaşın borçlanarak yaşadığı süreçte borcunu ödeyemeyenler icralık oldu. UYAP üzerinden açılan ve icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı 1 Aralık itibariyle 21 milyon 727 bin oldu.” dedi.

Editör: SELAHATTİN KARAKOÇ