Hür Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Sadullah Doğutürk, 5 Şubat Gulca Katliamı'nın yıldönümünde yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan'da yaşanan insanlık dışı zulmü ve katliamları kınadı. Doğutürk, "Kızıl Çin’in, Uygur Türklerinden ne kadar çok korktuğunu 5 Şubat Gulca Katliamı sonrası yaşananlarla göstermiştir. Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerini asimile etmek amacıyla zaman zaman bahaneler bularak buradaki halka eziyetler etmiş ve şehit etmiştir. Kızıl Çin hükümeti, bu katliamı reddetmekte ve Uygur bölgesindeki faaliyetlerinin terörizm ve aşırıcılıkla mücadele kapsamında olduğunu iddia etmektedir. Bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" ifadelerini kullandı.

Doğu Türkistan'da "eğitim merkezleri" adı altında Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıkların zorunlu toplama kamplarında tutulduğunu ve kültürel asimilasyon ve dini baskıya maruz kaldıklarını belirten Doğutürk, "Son zamanlarda Doğu Türkistan'da meydana gelen insanlık dışı saldırılar hakkında endişe verici haberler almış bulunmaktayız. Bu saldırılar sonucunda birçok masum sivil hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır" şeklinde konuştu. 

Başkan Büyükkılıç, Bilim Merkezi’nde Çocuklarla Bir Araya Geldi Başkan Büyükkılıç, Bilim Merkezi’nde Çocuklarla Bir Araya Geldi

Bu tür şiddet eylemlerinin hiçbir koşul altında kabul edilemez olduğunu vurgulayan Doğutürk, "İnsan haklarına saygı göstermeyen, masum insanların yaşamını riske atan ve toplumda korku ve acıya neden olan her türlü eylem kesinlikle kınanmalıdır. Cezasız kalmaması için uluslararası toplumun birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Ey Kızıl Çin unutma ki Doğu Türkistan Türk Yurdudur. Bir gün mutlaka Gökbayrak o semalar da dalgalanacaktır" diye konuştu.

Editör: SELAHATTİN KARAKOÇ