Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre Kayseri ili Hacılar ilçesinde meydana gelen 4.8 şiddetindeki depremin ardından, Karpuzsekisi Mahallesi’nde gitti. Burada Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan ve İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek ile incelemelerde bulunan Büyükkılıç, “Sabah 05.28’de hepimizin depremle uyandığı bir saatti. Geçmiş olsun, Mevlam beterinden korusun. Bu saate kadar bize ulaşan bilgiler doğrultusunda bir cana, bir mala hasar oluşturan ciddi bir manada sıkıntı gündeme gelmedi. Ancak bu bulunduğumuz bölgede kara saz diye bilinen gerek İncesu’muzun Saraycık bölgesinde gerekse Hacılarımızın Hürmetçi Çiftliği, Karpuzsekisi diye bilinen Organize Sanayimizin hemen yanı başındaki depremin olduğu yerdeyiz. İçi boş, duvarların yıkıldığı iki yapı söz konusudur. Deprem bölgelerine yakın yerlerde camilerin şerefiyesinde ufak hasarların meydana geldiği, minarelerde sıkıntı olduğu, bazı yapılarda da çatlakların olduğu yönünde bize ulaşan bilgiler var. Geçmiş olsun diyorum” şeklinde konuştu.

“OKULLARIMIZI İNCELETTİK, İNCELETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Birlik, beraberlik mesajı veren ve resmi açıklamalara itibar edilmesini söyleyen Büyükkılıç, “6 Şubat’tan beri büyük depremlerin olduğu o günden beri Kayseri’mizde zaman zaman 4, 4.5, 4.9 şeklinde depremler ya da artçı depremler söz konusu olmakta. Temennimiz daha fazlasının olmaması doğrultuda. Bilim adamlarıyla istişaremiz, teknik heyetlerle değerlendirmemiz sonucunda yol alıyoruz, beraber hareket ediyoruz. Allah’a şükür Kayseri’miz açısından tedirgin olmayı gerektiren bir şey olmadığı yönünde ifadeler mevcut. Bunu demekle her şey bitti anlamında söylemiyoruz. Sadece bu şehirde yaşıyoruz, birliğimizi, beraberliğimizi korumalıyız, sosyal medya üzerinden gereksiz yere spekülasyonlar yapılarak, insanların huzursuz edilmesine vesile olarak yaşamımızı sürdüremeyiz. Bilim adamlarımıza ve resmi açıklamalara itibar edelim. Okullarımızı incelettik, inceletmeye devam ediyoruz. Şuanda da Valimizin de talimatları doğrultusunda Çevre, Şehircilik İl Müdürlüğü ve Belediyelerimizin iş birliğinde şehrimizdeki bütün okulların maksimum 1 hafta içerisinde tamamının taranması ve yeniden gözden geçirilmesi anlamında çalışmalar yapıyoruz. Şuanda kadar gelen bilgiler doğrultusunda çok şükür yeni bir durum söz konusu değil. Okullarımız, yavrularımız için en güvenli liman. Öğretmenler bu bilinci oluşturuyor. Bir cana sıkıntı gelmemesinden dolayı da Mevla’mıza şükrederek elbette ki bizim de sorumluluk makamında insanlar olarak alacağımız tedbirler konusunda daha dikkatli daha gayretli olacağımızı da ifade ediyorum. Şuanda Hacılar’ımızın ve İncesu’muzun çok değerli belediye başkanları yanımızda. Sabah kendileriyle görüştüğümüzde bir sıkıntı olmadığını öğrenmekten memnuniyet duyduk. İnşallah birlik, beraberlik içerisinde bu süreçlerin aşılacağını umuyor ve inanıyoruz. Büyük depremde vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kayseri’de misafir olan 50 bin civarında deprem bölgesinden gelen depremzede olduğunu da hatırlatan Başkan Büyükkılıç, “Onlarla ilgili her türlü çalışmaları kurum ve kuruluşlarımızla dayanışma içerisinde yönetiyoruz. Kayserili hamiyetperver, hayırseverimiz, bu konularda desteğini esirgememiş ve her türlü çalışmaları sürdürmüştür. Deprem bölgesinde de 16 ilçe belediye başkanı kardeşimizle, kurum ve kuruluşlarımızla, iş adamlarımız, sivil toplum teşkilatlarımız, AFAD’ımız, Kızılay’ımız, askerimiz, sivilimiz el ele vermek suretiyle, Valimiz başta olmak üzere hep beraber çalışmalarımızı yapıyoruz. Elbette ki Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde birlik, beraberlik anlayışı içerisinde bu yaralarımızı saracağımızdan da hiç kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

‘HASARLI BİNA SAYISINDA CİDDİ MANADA BİR ARTIŞ YOK’

Hasarlı bina sayısında ciddi bir artış olmadığına ifade eden Büyükkılıç, şunları söyledi: “Hasarlı bina sayısında ciddi manada bir artış yok. Ancak daha önceki 12 bin civarında hasarlı yapı söz konusu. İçişleri Bakanlığı’mızla, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hepimiz alarmdayız adeta, görevlerimizin başındayız. Biz bilgilerimizi ulaştırdık, ulaştırmaya devam ediyoruz. Yine bugün de ilettik, depremlerin aralıklı olarak devam ettiğini, huzursuzluk oluştuğunu ilettik. Devlet yara sarmak için var, devlet vatandaşını korumak için var. Devlet insanların birliği, beraberliği için var. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz, takip ediyoruz, müsterih olun. Zaten belediyeler olarak emrinizdeyiz, hizmetinizdeyiz. Afet çerçevesinde değerlendirilmesini de bekliyoruz” dedi.