Kayseri Valiliği, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 11 ili etkileyen deprem sonrasında, Kayseri'den deprem bölgesine yapılan yardımlar ve kente gelen depremzedeler ile ilgili çalışmalar hakkında açıklama yaptı. Yazılı açıklamada meydana gelen deprem sonrasında depremin ilk günü oluşturulan ayni bağış deposunda toplanan yardımlardan deprem bölgesinde bulunan 10 vilayete çadır, battaniye, su, gıda, kıyafet, temizlik ve hijyen ürünleri, yakacak, elektrikli ısıtıcı vb. temel acil ihtiyaçları karşılayacak ürünlerden oluşan 18 TIR, depremin ilk gününden bugüne kadar ise Kayseri Lojistik toplam 754 TIR yardım malzemesi sevk edildiği belirtildi.

45 BİN 282 DEPREMZEDE GELDİ

Açıklamaya göre deprem bölgesinden Kayseri'ye toplam 45 bin 282 depremzede vatandaş geldi. Bu kişilerden 6 bin 491 kişi KYK yurtlarında, kamu misafirhanelerinde, oteller, apartlar ve muhtelif yerlerde barınıyor. 38 bin 791 kişide yakınlarının yanında ve kendi imkanlarıyla yerleştikleri konutlarda ikamet ediyor. KYK yurtlarında gerekse kendi imkanlarıyla yerleştikleri konutlarda depremzede vatandaşlarımızın ayni yardım talepleri, valilik ve kaymakamlıklara bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, yerel yönetimler, STK’lar ve hayırsever vatandaşlar tarafından karşılanmaya çalışılıyor.

Yapılan açıklamada, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuran 51 bin 259 depremzede vatandaşın ayni yardım talepleri karşılanırken, ayrıca nakdi yardım talebinde bulunan 9 bin 344 ailenin başvuruları değerlendirilerek 10 milyon 143 bin 962 lira nakdi yardım yapıldığı belirtildi.

İl ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarca depremzede vatandaşların ayni ve nakdi yardım talepleri alınarak taleplerin karşılanmasına paydaş kurum ve kuruluşların desteği ile birlikte karşılanmaya çalışılmaktadır.

15 BİN 39 DEPREMZEDE HASTA KABULÜ YAPILDI

Yapılan açıklamada depremin ilk gününden bugüne kadar 15 bin 39 depremzede hasta kabulü yapıldığı açıklandı. Kayseri’de bulunan hastanelerde serviste 113 kişi, yoğun bakımda 36 kişi olmak üzere toplam 149 hasta yatarak tedavi görüyor. Vefat eden 104, taburcu olan 14 bin 786 vatandaş bulunuyor. Ayrıca KYK yurtlarında ve diğer konaklama alanlarında verilen mobil sağlık hizmeti kapsamında toplam 7 bin 270 kişi sağlık taramasından geçirilmiş olup 5 bin 684 kişi muayene edildi.

Kayseri’deki hastanelere deprem sonrasında, kimsesiz/refakatsiz olarak toplam 60 çocuk depremzede kabulü yapıldı. Tedavisi tamamlanan 36 çocuk ailelerine, 18 çocuk ise Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne teslim edildi. 1 çocuk da ailesi ile birlikte Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Bugün itibariyle ise toplam 3 kimlikli/kimliksiz bebek ve çocuğun tedavisi devam ediyor.

Deprem bölgesinden Kayseri’ye sosyal hizmetler kapsamında, 280 ağır engelli depremzede vatandaş getirilerek özel ve resmi bakım merkezlerine yerleştirildi. 12 kadın ve 8 çocuk Kadın Konukevine, yerleştirildi. Bugün itibariyle Sosyal Hizmet Bakım Merkezlerinde 1 çocuk bulunmaktadır. Ayrıca 23 yaşlı depremzede vatandaşımız ise özel huzurevlerine yerleştirildi.

12 BİN 250 DEPREMZEDEYE PSİKO-SOSYAL DESTEK SAĞLANDI

Valilik tarafından yapılan açıklamada Kayseri'ye gelen depremzede vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde, psiko-sosyal destek çalışmalarına da ilk günden itibaren kentteki kamu kurumları, üniversiteler ve derneklerin de katkılarıyla devam edilmiş olup, bu kapsamda toplam 12 bin 250 depremzede vatandaşa psiko-sosyal destek sağlandığı belirtildi. 

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce deprem nedeniyle ilimize gelerek KYK yurtları ile Milli Eğitime bağlı pansiyonlarda kalan 6 bin 212 öğrenciye yönelik de psikososyal destek çalışmaları devam ediyor.

Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğünce KYK yurtları ile diğer konaklama alanlarında yaşayan 4 bin 318 depremzede vatandaşa psikososyal destek sağlanmış olup toplam 770 kişiye psikiyatri hizmeti verildi.

KAYSERİ'DE BİN 148 AĞIR HASARLI YAPI TESPİT EDİLDİ

Kayseri genelinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce, bugün itibariyle yapılan toplam 15 bin 151 başvurudan tamamının hasar tespit çalışması yapılmış olup, 9 bin 557 hasarsız, 4 bin 397 az hasarlı, 49 orta hasarlı ve bin 148 ağır hasarlı yapı tespit edildi.

Kayseri’de 981’i resmi, 71’i özel okul binası olmak üzere toplam bin 52 okul bulunmaktadır. Bu okullardan tamamının hasar tespiti çalışması yapılmış olup hasar tespit çalışması yapılan okulların oranı yüzde 100’dür.

Okullar ile kamu yapılarında yürütülen hasar tespit çalışmaları kapsamında: Kayseri genelinde 17 ağır (3’ü deprem öncesi), 4 orta olmak üzere toplam 21 adet ağır ve orta hasarlı okul; 7 cami, 29 cami minaresi ve 3 cami lojmanı olmak üzere toplam 39 ağır hasarlı dini yapı ve eklentileri; 12 ağır ve 3 orta olmak üzere toplam 15 adet orta ve ağır hasarlı kamu binası mevcuttur.

Bu yapılardan 2 cami, 21 cami minaresi, 1 cami lojmanı ile acil yıkım kararımız bulunan 2 adet okul binası ilgili belediyeler tarafından yıktırıldı.

21 OKUL VE 1 PANSİYON BİNASI AĞIR VE ORTA HASARLI OLARAK TESPİT EDİLDİ

Kayseri’de 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremler öncesinde 3, sonrasında ise Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Kayseri İl Müdürlüğü tarafından 14 okul ağır hasarlı; 4 okul ve 1 pansiyon orta hasarlı olmak üzere toplamda 21 okul ve 1 pansiyon binası ağır ve orta hasarlı olarak tespit edildi.

Ağır ve orta hasarlı okullardaki öğrenciler uygun okullara tahliye edilerek eğitim öğretim süreçleri sorunsuz şekilde devam etmektedir. Bu okullar: Deprem öncesinde; Kocasinan ilçesinde Cumhuriyet İlkokulu, Uluslararası Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam-Hatip Lisesi ve Mithatpaşa İlkokulu.

Deprem sonrasında ise; Kocasinan İlçesi Avukat Ahmet Ulucan İlkokulu, Kadir Has Ortaokulu, Gözüakçalar İlkokulu, Yunus Emre Ortaokulu-İmam Hatip Ortaokulu, Gevher Nesibe Özel Eğitim Uygulama Okulu, Melikgazi İlçesi Besime Özderici Ortaokulu, Mustafa Eminoğlu Anadolu Lisesi, Ahmet Kirazgiller İlkokulu, Müncübe Cıngıllıoğlu Anaokulu, Talas İlçesi Mehmet-Cemile Oğulcuklu İlkokulu, Sarız İlçesi Yeşilkent Şehit Osman Börklüoğlu İlkokulu-Ortaokulu, Yeşilhisar İlçesi Atatürk İlkokulu, Ovaçiftlik İlkokulu ve İncesu İlçesi Anadolu İmam Hatip Lisesi.

Deprem sonrasında acil yıkım kararı olan Avukat Ahmet Ulucan Ortaokulu B Blok ile Müncübe Cıngıllıoğlu Ortaokulu’nun yıkılması işlemleri tamamlandı.

Orta Hasarlı Okullar; Tomarza ilçesi Dadaloğlu Battal Topuz Anadolu Lisesi, Melikgazi Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi D3 Blok (Metal İşleri Atölyesi), Yahyalı Hasan Hüseyin Arıkan Mesleki ve Teknik Anadolu Atölyesi, Yeşilhisar Mesleki Anadolu Elektrik Lisesi Elektrik-Elektronik Atölyesi orta hasarlı okullar olup Yahyalı ilçesi Hacı Zeliha Kurmel Kız Pansiyonu ise orta hasarlı kamu yapılarındandır.

Orta hasarlı yapılarda ilgili mevzuat gereği “tamir ve tadilatı yapılıncaya kadar kullanılamayacağı” hükmü yer aldığından söz konusu yapıların tahliye işlemleri tamamlanmış olup söz konusu yapılarda onarım işlemlerine başlanıldı.

Açıklamada, deprem nedeniyle eğitimlerine Kayseri’de devam etme kararı alan öğrencilerin nakil işlemleri tamamlandığı belirtildi.  Her okul derecesi ve türünde nakil olan öğrenci sayısı 8 bin 237 olarak gerçekleşti. Nakil olarak gelen öğrencilerin kitap, kırtasiye, çanta gibi 8 bin kırtasiye seti hazırlanarak dağıtım süreci devam ediyor.

Deprem nedeniyle ilimize gelerek okullarımıza nakil olan 6.212 öğrenciye yönelik; masal anlatıcılığı, kukla gösterileri, bilimsel deney etkinlikleri, geleneksel çocuk oyunları yöntemleriyle psikososyal destek çalışmaları devam ediyor.

“EVİM YUVAN OLSUN” YARDIMLAŞMA KAMPANYASI

Evim Yuvan Olsun Yardımlaşma Kampanyası kapsamında, Kayseri ilçelerinden toplam 327 konut sahibi tarafından projeye katılım başvurusu yapıldı. Söz konusu başvuruların incelenmesi neticesinde; 237 konutun kullanıma uygun olmadığı, 70 bedelsiz konut ve 8 indirimli kiralık konut olmak üzere toplamda 78 konutun kullanıma uygun bulunduğu, geriye kalan 12 konutun ise kullanıma uygunluğunun değerlendirilme aşamasında olduğu tespit edildi.

Bugüne kadar kampanya kapsamında kullanıma uygunluğu değerlendirilen 32 bedelsiz konut ile 7 indirimli kiralık konut olmak üzere toplam 39 konut depremzede vatandaşlarımıza tahsis edilmiş olup diğer konutların tahsisine ilişkin çalışmalar devam ediyor.

331 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ

20 Şubat 2023 tarihinden itibaren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü iş ve meslek danışmanlarınca depremzedelerin kaldığı KYK yurtlarının tamamı, otel ve kamu misafirhanelerinde kalanların büyük bir kısmı ziyaret edilerek danışmanlık hizmeti gerçekleştirildi. Anons ve duyurulara mukabil görüşmeyi kabul eden 603 kişinin kaydı alınarak bilgilendirme yapıldı. Meslek odalarına bilgilendirme yazıları ulaştırılmış, işverenlerimizin açık iş ilanı verme ve depremzedeleri işe alma konusunda hassas davranması ricasında bulunuldu. Yapılan görüşmelerin ardından firmaların doğrudan işe aldığı kişiler hariç 331 kişi işe yerleştirildi. Firmalarla depremzedelere yönelik işe alım görüşmeleri devam ediyor.

Ayrıca, depremden etkilenen illere yardım malzemelerinin sevkiyat işlerinde çalışmak üzere 402, KYK Yurtlarında depremzedelere hizmet vermek amacıyla 101 olmak üzere toplam 503 kişilik Toplum Yararına Program başlatıldı.