Kayseri, "Akıllı" Ulaşım ve Enerji Konularında Örnek Oldu Kayseri, "Akıllı" Ulaşım ve Enerji Konularında Örnek Oldu

Kadir Has Kongre Merkezi Spor Salon’unda düzenlenen açılış törenine, Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri Milletvekilli Murat Cahid Cıngı, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Kaymakamı İlhan Abay, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, İl Milli Eğitim Müdürü Bahameddin Karaköse, AK Parti İl Başkanı Fatih Üzüm, Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürü Adnan Göllüoğlu, AK Parti Kocasinan İlçe Başkanı Selçuk Melekoğlu, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, belediye meclis üyeleri,  muhtarlar, vatandaşlar,  öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin büyük ve güçlü olması için çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, “Her alanda yatırım yapıyoruz ama bunların en önemlisi gençlere olan yatırımdır. Bizim ümidimiz, geleceğimiz, gençlerimizdir. Gençlerimizin çok çalışması gerekiyor. Gençlerimizin ruhen, fiziken ve bedenen güçlü olabilmesi için her alanda gayret gösteriliyor. Devletimiz ve belediyelerimiz imkânlarını seferber edip, gençlerimizin geleceğe daha iyi hazırlanması için gayret ediyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Her alanda durmak yok, yola devam. Özellikle KOCAFEST ve TEKNOFEST yarışmalarımızı iyi değerlendirmek gerekiyor. Yerli ve milli teknoloji alanında üretim yapan ülkemizin çalışmalarına engel olmaya çalışıyorlar. Her şeye rağmen sonuna kadar çalışacağız ve büyük başarılara imza atacağız. Gençlerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyor, onları destekleyen belediyelerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’YE HAZIRLAMAK İÇİN NE GEREKİYORSA YAPIYORUZ’

Kocasinan Belediyesi olarak hayatın her alanında yer aldıklarını vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar ise, “İnsan odaklı projeler üretiyoruz ve yaptığımız her bir yatırım, şehrimize değer katmaktadır. Bu bakış açısıyla hemşehrilerimize daha iyi ve daha kaliteli hizmet ediyoruz. Biz biliyoruz ki; yaratılmışın en şereflisi olan Eşref-ı Mahlûk olan insana hizmet ediyoruz. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ felsefi içerisinde insanı en mutlu bir şekilde yaşayabilmesinin gayreti içerisindeyiz. Bunları yaparken özellikle hanım kardeşlerimize ve gençlerimize pozitif ayrıcalık yapıyoruz. Elimizden geldiğince bu evlatlarımızı, Büyük ve Güçlü Türkiye’ye hazırlamak için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Geçen yıl, KOCAFEST ’ten TEKNOFEST’e uzanan festival demiştik ve gençlerimiz TEKNOFEST’e büyük başarı sağladılar. Gençlerimize güveniyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağız ve Türkiye Yüzyılı'nın inşasını sizlerle birlikte gerçekleştireceğiz. KOCAFEST ve TEKNOFEST gibi yarışmalarla gençlerimizi destekliyoruz. Kayseri’den insansız su aracı yapan ve değişik teknolojik alt yapı üreten gençler, geleceğin Türkiye'sinde TOGG da İHA da yapacağına inanıyorum. Bunun alt yapısı için belediye olarak imkânlar ölçüsünde her türlü alt yapıyı sağlamaya devam ediyoruz. Geleceğin Türkiye’sini inşa etmek noktasında her zaman desteklerimizi artırarak sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Gençlerin daha güçlü bir alt yapıyla yetişmeleri ve hayallerini gerçekleştirmeleri için sürdürülebilir projeler geliştirdiklerinin altını çizen Başkan Çolakbayrakdar, “Milletimiz ve geleceğimiz için çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. KOCAFEST ’ten TEKNOFEST’te yürüyecek gençleri, daha donanımlı geleceğe hazırlayacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmaların ardından yarışmaya katılan 204 takımın proje masaları gezilmesiyle program sona erdi. 204 takım, 17 farklı kategoride yarışacağı ve 3 gün boyunca sürecek olan KOCAFEST’e dereceye girenler öğrencilere 25 Mayıs Perşembe günü ödüller verilecek. KOCAFEST’e katılan 204 takım; Çizgi İzleyen (Temel Seviye), Çizgi İzleyen (İleri Seviye), Hızlı Çizgi İzleyen, Tasarla- Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Labirent Çözen (Temel Seviye), Labirent Çözen (İleri Seviye, Tozkoparan Robot (Temel  Seviye), Hackhaton, LEGO, Mini Sumo, Oyun tasarlama (scratch3), NFT, İHA (Ortaokul ve Lise) olmak üzere toplam 17 kategoride yarışacak.