banner257

KIZILIRMAK'IN GERDANLIĞI YENİLENİYOR

Kayseri'de, Kızılırmak üzerinde kurulu bulunan ve 530 yıllık tarihe sahip Şahruh Köprüsü ve çevresi, Sarıoğlan Kaymakamlığı ile belediyesi tarafından onarılarak çeşitli etkinliklerde kullanılacak.

KIZILIRMAK'IN GERDANLIĞI YENİLENİYOR

Tarihi köprüyü tehdit eden olumsuzlukların kaldırılması için Kayseri Valisi Orhan Düzgün, köprü ve çevresinde incelemelerde bulundu. Sarıoğlan Kaymakamı Hasan Doğan ve Belediye Başkanı Ali Osman Yıldız'dan yeni düzenlemeler hakkında bilgi alan Vali Düzgün, projenin bir an önce hayata geçirilmesini istedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı da Şahruh Köprüsü ve çevresiyle ilgili kaymakamlık ve belediyenin hazırlattığı projeye maddi destek sözü verdi.

ŞAHRUH KÖPRÜSÜ
Sarıoğlan İlçesi'nin Karaözü Mahallesi girişinde, Kızılırmak üzerinde bulunan Şahruh Köprüsü Kayseri'ye 80 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

1480 yılında, 144.5 metre uzunluk, 5.6 metre genişlik, 11 metre yüksekliğe sahip, 8 kemerli ve kesme taşlı olarak inşa edildi. Muntazam kesme taşlardan yapılırken ortada yüksek sivri bir kemer, onun yanında da gittikçe alçalan kemerler bulunuyor. Yanlardaki korkuluklar iyi bir durumda olduğu için günümüzde de kullanılıyor. Türkiye’deki taş köprülerin en sağlamı, en görkemlisi ve büyüklükte üçüncüsü. Adını, Dulkadir Beyliği hükümdarı Alaüddevle Bey’in oğlu Şahruh Bey’den alıyor.


Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310

banner289

banner306