Kayseri’nin daha da yaşanabilir, yeşil alanı fazla, konforunun yüksek olmasını öte yandan ise kadim şehrin her yönüyle Türkiye ve dünyaya tanıtılması için gece gündüz çalışmalar yapan, projeler üreten Başkan Büyükkılıç yönetimindeki Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Bayramı’nın 100’üncü yılında kapılarını açan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde vatandaşların ilgisi ile karşılandı.

MİLLET BAHÇESİNDE HEM BAYRAM COŞKUSU HEM DE GASTRONOMİ HEYECANI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi’nin önemli ve sosyal hayata dönük projelerinden Türkiye’deki en büyük ve kapsamlı millet bahçelerinden birisi olan 1 milyon metrekaresi yeşil alan olmak üzere toplam 1 milyon 250 bin metrekarelik şehrin ortasındaki muhteşem manzarası ile yer alan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi, kapılarını açmasıyla ile birlikte çifte sevince ortak oldu. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda halka hizmete başlayan ve aynı süreçte Kayseri Gastronomi Günleri etkinliğine ev sahipliği yapan millet bahçesi, hem bayram coşkusunu hem de gastronomi heyecanına vatandaşları ortak etti.

Vali Yardımcısı Tekeş, Pınarbaşı Belediye Başkanlığına Atandı Vali Yardımcısı Tekeş, Pınarbaşı Belediye Başkanlığına Atandı

Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı yapılacak olan Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi, Kayserililerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Millet bahçesinin açılmasından memnuniyet duyan vatandaşlar ilgiyle millet bahçesini ve etkinlikleri ziyaret etti, etkinliklere ve Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’ne Kayserililerin ilgisi yoğun oldu. 

GASTRONOMİ DÜNYASI VATANDAŞLARLA BULUŞTU

27-28 ve 29 Ekim tarihlerinde Kayseri Gastronomi Günleri etkinliği ile vatandaşlara hizmet vermeye başlayan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde, gastronomi dünyasının birbirinden ünlü şefleri gösteri şeklinde yemeklerini yaparak hünerlerini sergiledi. Kayseri mutfağının anlatıldığı ve tanıtıldığı etkinlikte, pek çok atölye çalışması, gösteri, panel, söyleşi, sempozyum ve tiyatro gösterileri gerçekleşerek gastronomi dünyası vatandaşla buluşmuş oldu.

Editör: SELAHATTİN KARAKOÇ