Altı'lı masanın oluşturduğu Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı resmen belli oldu. Geçtiğimiz cuma günü çok sert bir açıklama yaparak İYİ Parti lideri Meral Akşener'in masadan kalkmasıyla başlayan kriz bugün öğle saatlerinde uzlaşıyla sona erdi. İYİ Parti lideri kendisini ziyaret eden ABB Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na cumhurbaşkanı adaylığı önerisini iletti. Söz konusu öneri sonrası CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Akşener, 6'lı masanın bugünkü toplantısına katılma kararı aldı.

SON DAKİKA | MİLLET İTTİFAKI'NIN ORTAK ADAYI KEMAL KILIÇDAROĞLU OLDU!

Kritik toplantıda 6 lider de aynı masa etrafında bir araya gelirken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusunda ortak mutabakata varıldı.

TOPLANTI 5 SAAT SÜRDÜ

Saat 16.00'da başlayan toplantı yaklaşık 5 saat sürdü.

İLK KONUŞMAYI SP LİDERİ YAPTI

Toplantı sonrasında ilk konuşmayı Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu yaptı. Karamollaoğlu yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

"Elbette içinde bulunduğumuz günler acılı günler. On binlerce kardeşimiz hayata veda etti. Vefat eden bütün kardeşlerimize rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bugün burada bir araya gelmemizin sebebini hepiniz biliyorsunuz. Ben bu toplantılarımız neticesinde aldığımız kararı siz kardeşlerimize duyurmayı görev addediyorum. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu cumhurbaşkanı adayımız olarak takdim ediyoruz" dedi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE'Yİ UZLAŞIYLA YÖNETECEĞİZ

Adaylığının açıklanması sonrasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Bu sofra Halil İbrahim sofrasıdır. Halil İbrahim sofrası, komşusu açken, tok yatmamasıdır. Halil İbrahim sofrası, zulmün sona ermesi, hakkın adaletin olması demektir. Bizim soframız barışın ve kardeşliğin sofrasıdır. Allah'ın izniyle başaracağız. Türkiye'yi uzlaşıyla yöneteceğiz. Millet İttifakı'nı oluşturan parti genel başkanları olarak güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş için yol haritasını da belirledik. Millet İttifakı'na dahil genel başkanlar seçim kazanılırsa Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak" dedi.

CHP GENEL MERKEZİ ÖNÜNDE ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Merkezi önünde de açıklamalarda bulundu.

Güzel bir gecedeyiz. Berat Kandil’indeyiz. Huzur içinde yaşamak istiyoruz, birlikte yaşamak istiyoruz. Bugün bir adaydan öte bir değişimin temsilcisi olarak karşınızdayım. Uzun zamana yayılan emeğin, özveriyle ilmek ilmek örülmüş bir ortak aklın sözcüsü olarak sizlerleyim. Ben ve ittifakımız bu ülkeyi akılla, liyakatle yönetmeye adayız.

* Ben sadece bir cumhurbaşkanı adayı değilim. Bereket, huzur ve adalet arayışının da adayıyım. Gönülleri kazanmaya, kaygıları gidermeye, korkuları aşmaya, küskünleri barıştırmaya ve sofralara bereketi getirmek için adayım. Ben uzun bir yolculuktan geldim. Yol boyunca heybemi bu güzel ülkenin insanlarının hikâyeleriyle doldurdum. Şimdi onlarla birlikte adayım. Kimler aday biliyor musunuz? Ankara'da elektriği kesilen İbrahim'e misafir oldum. İbrahim adaydır.

* 8 Şubat'ta Samandağ'da 'İçeride annem, ağabeyim ve babam var. Ses veriyorlar. Termal kamerada ısı da var ama girecek ekipman yok' diye bize feryat eden gencimiz aday. Tüm depremzedelerimiz aday. Ekmeğini çöpten çıkartan, ekmek teknesi gasp edilen kâğıt toplayıcılarının deposuna gittim. Oradakiler aday. Torbacılara öldürttükleri Sinan Ateş'in eşi Ayşe Hanım da aday.

* Sadece ben değil, 84 milyon da aday. Hani şu SADAT militanları ile korkuttukları sandıkları 84 milyon da aday. Çaldıkları 418 milyar doları geri isteyen herkes aday. Sadece bana oy vermeyeceksiniz. Siz kendiniz, sevdikleriniz ve geleceğiniz için oy vereceksiniz. Çünkü bu düzeni değiştirecek olan sizlersiniz. Halktan çalınanı halka geri vereceğiz. Aday ben değilim, aday hepiniz. Söylemiştim başlıyoruz diye. Sevgili halkım, eyvallah.

BİLDİRİ YAYIMLANDI! İMAMOĞLU VE YAVAŞ İÇİN ÖZEL MADDE

Toplantı sonrasında 6'lı masanın bildirisi yayımlandı. Bildiride "İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları, Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır" ifadelerine yer verildi.